Alibaba beleži skok akcija zahvaljujući AI sektoru

Analitički tim TW24
Foto: Canva
20.02.2025

Alibaba beleži skok akcija zahvaljujući AI sektoru, Walmart pao nakon prognoze slabijeg rasta prodaje

Američki berzanski indeksi započeli su četvrtak blagim padom nakon što su prethodnih dana dostigli nove rekordne vrednosti. Fjučersi na S&P 500 (MES) i Nasdaq 100 (MNQ) oslabili su za oko 0,3%, signalizirajući blagu korekciju, dok je cena zlata (XAUUSD) dostigla novi istorijski maksimum. Na valutnim tržištima, japanski jen ojačao je za 1% u odnosu na dolar, dostigavši najviši nivo od decembra. Prinosi na desetogodišnje japanske državne obveznice dostigli su najviši nivo od 2009. godine, usled očekivanja da će inflacija ostati snažna, što će centralnu banku primorati na pooštravanje monetarne politike. Na evropskim berzama, Stoxx 600 (DJ600) indeks blago je porastao nakon pada u sredu, ali je rast ograničen zbog razočaravajućih poslovnih rezultata pojedinih velikih kompanija. Akcije Renaulta (RENA), Mercedes-Benza (MBG) i Airbusa (AIR) oslabile su nakon objave kvartalnih izveštaja, dok su odbrambene kompanije poput BAE Systems (BAES) i Qinetiq Group (QQ) takođe zabeležile gubitke.

Kineski tehnološki gigant Alibaba Group (BABA) objavio je rezultate za treći fiskalni kvartal koji su ispunili očekivanja analitičara sa Wall Street-a, što je podstaklo rast cena akcija kompanije za preko 9% u premarket trgovanju. Prihod u tromesečju koje je završeno 31. decembra iznosio je 280,15 milijardi juana (oko 38,58 milijardi dolara), što je u skladu sa procenama analitičara LSEG-a koji su očekivali 279,34 milijarde juana. Rast akcija je prvenstveno rezultat snažne prodaje krajem godine, kao i jačanja pozicije u oblasti veštačke inteligencije. Kompanija je šesti uzastopni kvartal ostvarila trocifreni rast prihoda u segmentu proizvoda vezanih za AI tehnologiju. U januaru je predstavljen unapređeni AI model Qwen 2.5, za koji Alibaba tvrdi da nadmašuje konkurentski DeepSeek-V3.

Američki maloprodajni gigant Walmart (WMT) objavio je prognozu za fiskalnu 2026. godinu koja je razočarala investitore, ukazujući na moguću slabost potražnje u narednom periodu. Kompanija očekuje rast konsolidovane neto prodaje u rasponu od 3% do 4%, što je ispod tržišnih očekivanja od 4%, prema podacima LSEG-a. Za tekući kvartal, Walmart procenjuje prilagođenu zaradu po akciji između 0,57 i 0,58 dolara, što je ispod očekivanja analitičara sa Wall Street-a. Akcija je zabeležila pad od preko 9% pre otvaranja berze.

Tramp i Zelenski u otvorenom sukobu – budućnost podrške Ukrajini neizvesna

Odnosi predsednika SAD Donalda Trampa i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog dostigli su novu tačku napetosti nakon što je Tramp optužio Kijev za netransparentno trošenje zapadne pomoći, tvrdeći da je „nestalo“ 350 milijardi dolara.

Tramp je izjavio da su SAD i saveznici u Ukrajinu uložili stotine milijardi, ali da „ne vidi gde je taj novac otišao“. Zelenski je odgovorio da su ratni troškovi Ukrajine dostigli 320 milijardi dolara, pri čemu je 120 milijardi obezbeđeno iz ukrajinskog budžeta, a 200 milijardi iz SAD i Evropske unije. Sukob je eskalirao kada je Tramp na društvenim mrežama Zelenskog nazvao „skromno uspešnim komičarem i diktatorom bez izbora“, tvrdeći da je ukrajinski lider priznao da je deo novca nestao. Tramp je poručio Zelenskom da mora brzo reagovati i postići dogovor sa Rusijom „ili će ostati bez zemlje“. Dodatno je naglasio da Moskva ima pregovaračke adute jer drži značajan deo ukrajinske teritorije. Potpredsednik SAD Džej Di Vans upozorio je Zelenskog da ne napada Trampa, ističući da bi takva retorika mogla oslabiti podršku Vašingtona Kijevu i dodatno ugroziti ukrajinsku poziciju u ratu sa Rusijom.

Palantir u padu zbog najava rezova u budžetu Pentagona

Akcije kompanije Palantir Technologies (PLTR) pale su u sredu za 10%, dok je dalji gubitak zabeležen u premarket trgovanju ovog jutra. Snažan pritisak na cenu akcija usledio je nakon što je izvršni direktor Aleks Karp otkrio plan prema kojem će u narednih šest meseci prodati gotovo 10 miliona akcija kompanije.

Negativan sentiment dodatno je pojačan informacijom da je Ministarstvo odbrane SAD dobilo instrukciju da izradi plan za smanjenje budžeta za odbranu za 8% godišnje tokom narednih pet godina. S obzirom na to da Palantir najveći deo prihoda ostvaruje kroz ugovore sa američkim vojnim i bezbednosnim institucijama, vest je uzdrmala poverenje investitora u dugoročnu stabilnost kompanije. Iako je Palantir bio među najbolje akcijama na američkom tržištu poslednjih godina, sa rastom od skoro 50% od početka ove godine, visoka zavisnost od odbrambenog sektora sada predstavlja ključni rizik. Uz to, procena vrednosti kompanije ostaje izuzetno visoka – odnos cene i zarade (P/E) približava se nivou od 600, što dodatno podstiče oprez među investitorima. Planirani budžetski rezovi deo su šire politike fiskalne štednje nove administracije Donalda Trampa.

Lenovo nadmašio očekivanja uz snažan rast prihoda i dobiti

Kineska tehnološka kompanija Lenovo (0992) objavila je rezultate za treći fiskalni kvartal koji su premašili procene analitičara, zahvaljujući snažnom rastu prihoda i dobiti, podstaknuti većom potražnjom za rešenjima iz oblasti veštačke inteligencije (AI).

Kompanija je ostvarila prihod od 18,8 milijardi dolara, što je povećanje od 20% u odnosu na isti period prethodne godine, dok je neto dobit dostigla 693 miliona dolara, gotovo dvostruko više od očekivanih 367,7 miliona dolara. Lenovo, tradicionalno prepoznat po proizvodnji personalnih računara, poslednjih godina sve više razvija poslovanje u segmentima softvera, AI infrastrukture i usluga. Prihodi infrastrukturne divizije, zahvaljujući povećanoj prodaji AI servera, porasli su za 59%. Kompanija je prošle godine lansirala AI računare na kineskom tržištu, a zatim ih plasirala globalno. Cilj je da do 2025. AI uređaji čine 25% isporuka, a do 2027. čak 80%. Uprkos snažnim rezultatima, tržište je reagovalo oprezno – akcije Lenova pale su za 6% nakon objave, iako su od početka godine zabeležile rast od 17%. Investitori ostaju zabrinuti zbog neizvesnosti u IT sektoru i sve veće konkurencije.

Mercedes razočarao prognozom za 2025. – Akcije pale uprkos dobrim rezultatima

Akcije kompanije Mercedes-Benz (MBG) oslabile su za više od 3% nakon objave poslovnih rezultata za četvrti kvartal, uprkos tome što su ključni finansijski pokazatelji nadmašili očekivanja analitičara. Negativnu reakciju tržišta izazvala je konzervativna prognoza za 2025. godinu, kao i slabljenje profitabilnosti.

Kompanija je saopštila da su prihodi u poslednjem kvartalu 2024. iznosili 38,5 milijardi evra, što je bilo u skladu s tržišnim procenama, dok je prilagođeni operativni profit (EBIT) premašio očekivanja za 10%, dosegnuvši 3,5 milijardi evra. Rast je podržan povećanom prodajom luksuznih modela, što je rezultiralo maržom u segmentu automobila od 8,1%. Međutim, ukupna EBIT marža na nivou grupacije smanjena je sa 11% na 9,2%, zbog sve izraženijeg cenovnog pritiska i rasta operativnih troškova. Slobodni novčani tok dostigao je 2,9 milijardi evra, što je za 37% iznad očekivanja, ali i dalje predstavlja pad od 16% u odnosu na prethodnu godinu. Za 2025. godinu, kompanija predviđa dalji pad operativnog profita za najmanje 15%, uz marže u segmentu automobila u rasponu od 6% do 8%.

Kineska “Fantastična Desetka” nadmašuje “Veličanstvenu Sedmorku”

Najveće kineske tehnološke kompanije ostvarile su impresivan rast u poslednjih nešto više od godinu dana, premašivši učinak vodećih američkih tehnoloških giganata poznatih kao „Veličanstvena sedmorka“.

Prema podacima Refinitiva, od 31. decembra 2023. do 18. februara 2025. godine, indeks „Fantastične desetke“, koji obuhvata kompanije Alibaba (9988), Tencent (0700), Meituan (3690), Xiaomi (1810), BYD (1211), JD.com (9618), Netease (9999), Baidu (9888), Geely (0175) i SMIC (0981), ostvario je ukupni prinos od 85,8%. Istovremeno, „Veličanstvena sedmorka“, u kojoj su Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOGL), Tesla (TSLA), Meta (META), Nvidia (NVDA) i Amazon (AMZN), zabeležila je rast od 81,1%.

Kineske kompanije su profitirale od stabilizacije regulatornog okvira u Kini, rasta domaće potrošnje i oporavka tehnološkog sektora nakon perioda strožih državnih intervencija. Posebno se ističe BYD, koji je učvrstio poziciju lidera u sektoru električnih vozila, dok su Alibaba i Tencent zabeležili oporavak nakon dugotrajnog pritiska regulatora.

Investiraj odmah