Američko tržište rada slabije od očekivanja u avgustu, prosečne zarade porasle
Najnoviji podaci o platama u SAD-u za avgust pokazali su slabiji rast zapošljavanja nego što se očekivalo, sa 142.000 novootvorenih radnih mesta, u poređenju sa procenjenih 165.000. Stopa nezaposlenosti bila je na očekivanih 4,2%. Ipak, prosečne zarade po satu zabeležile su rast od 0,4% na mesečnom nivou, dvostruko više nego u julu, što sugeriše da radnici i dalje imaju određenu pregovaračku moć. Ovaj porast zarada mogao bi ublažiti strahovanja od potpunog usporavanja privrede, ali čini se da i dalje ne nudi dovoljan argument za smanjenje kamatnih stopa za 50 baznih poena ovog meseca.
Fjučersi na američke indekse askcija ostali su niži ubrzo nakon objave izveštaja. Investitori su pažljivo iščekivali ove podatke kako bi dobili nagoveštaje o tome koliko bi Fed mogao smanjiti stope. Slabiji podaci o zapošljavanju pojačali su neizvesnost i izazvali dodatne oscilacije na tržištima koja su već pod pritiskom.
Tržišta su u fazi promene režima - osnovna promena je prelazak sa hiper-senzitivnosti na znake inflacije ka hiper-senzitivnost na znake ekonomske slabosti. Uzrok je jednostavan: inflacija je gotovo nestala, bar za sada, dok je ekonomija očigledno znatno slabija nego što je bila. Odgovor tržišta na ovu promenu je da akcije i prinosi na obveznice sada uglavnom rastu i padaju zajedno, jer loše vesti o ekonomiji loše utiču na akcije, ali istovremeno znače da će Federalne rezerve verovatno dodatno smanjiti stope.
Nvidia AI čipovi jeftiniji u Kini uprkos američkim restrikcijama
Cena iznajmljivanja cloud usluga koje koriste vodeće čipove za veštačku inteligenciju kompanije Nvidia (NVDA) niža je u Kini nego u SAD-u, uprkos američkim restrikcijama na izvoz ovih naprednih tehnologija. Četiri manja kineska cloud provajdera naplaćuju lokalnim tehnološkim firmama oko 6 $ po satu za korišćenje servera sa osam Nvidia A100 procesora, dok slične usluge u SAD-u koštaju oko 10 $ po satu, izvestio je Financial Times.
Niska cena ukazuje na dostupnost Nvidia čipova u Kini, uprkos zabrani izvoza ovih procesora od strane SAD-a. Iako je Nvidia-i zabranjeno da od 2022. šalje čipove A100 u Kinu, a čip H100 nikada nije ni bio dozvoljen za prodaju, ovi proizvodi su relativno lako dostupni na kineskom tržištu putem nezvaničnih kanala. Iako veći provajderi moraju da vode računa o poštovanju regulatornih propisa, manji akteri na tržištu manje su zabrinuti zbog korišćenja prokrijumčarenih čipova. Ovi čipovi se lako nabavljaju putem crnog tržišta, a procesori H100 su dostupni na kineskim e-platformama kao što su Taobao i Xiaohongshu. Cena H100 čipova, prema procenama, varira između 23.000 i 33.000 $, dok Nvidia naplaćuje između 20.000 i 23.000 $ po čipu.
Qualcomm razmatra mogućnost kupovine Intelove divizije
Qualcomm (QCOM) razmatra mogućnost kupovine delova Intelove (INTC) dizajnerske divizije kako bi proširio svoj proizvodni portfolio. Proizvođač čipova za mobilne uređaje ispituje opcije preuzimanja različitih delova Intela, koji se bori da generiše gotovinu i traži načine da proda poslovne jedinice i imovinu. Dizajnerska divizija za klijentske PC-jeve Intela je od velikog interesa za rukovodioce Qualcomm-a, ali kompanija razmatra sve dizajnerske divizije.
Qualcomm još nije pristupio Intelu sa potencijalnom ponudom za akviziciju i odbio je da komentariše svoje planove, naveo je Intelov portparol. Kompanija već mesecima radi na planovima da kupi delove Intela. Qualcomm-ovi interesi i planovi još nisu finalizovani i mogu se promeniti. Intel je prošlog meseca izvestio o jako lošem drugom kvartalu, koji je uključivao smanjenje broja zaposlenih za 15% i pauziranje isplate dividendi. Rukovodioci se suočavaju sa izazovom kako da nastave da finansiraju planove kompanije za proizvodnju i generišu gotovinu. Odbor Intela planira sastanak sledeće nedelje kako bi razmatrao predlog izvršnog direktora, Pata Gelsingera, i drugih rukovodilaca o tome kako smanjiti operacije i uštedeti novac.
Kvartalni rezultati Broadcoma ispod očekivanja, akcije pale
Akcije Broadcoma (AVGO) pale su u trgovanju nakon radnog vremena, nakon što je prognoza prihoda američkog proizvođača čipova za tekući kvartal razočarala očekivanja investitora.
Kompanija je predvidela prihod od 14 milijardi $ u četvrtom kvartalu, što je nešto ispod očekivanja analitičara od 14,04 milijarde $. Govoreći na pozivu posle objave rezultata, rukovodioci Broadcoma istakli su slabost u svom segmentu brzog interneta, navodeći da je prihod u toj oblasti pao za 49% u trećem kvartalu.
Ovaj rezultat ublažio je snagu tražnje za čipovima za veštačku inteligenciju, koji su ključni za kompaniju iz Kalifornije. Broadcom je ponovo povećao svoju prognozu prihoda od AI čipova na 12 milijardi $ za fiskalnu godinu, u odnosu na prethodnu prognozu od više od 11 milijardi $.
U skladu sa rezultatima divova u oblasti AI poluprovodnika, poput Nvidije (NVDA), prošle nedelje, Broadcomovi rezultati nisu ispunili visoka očekivanja, a investitori sada traže znakove da li se nedavni bum u tražnji za AI čipovima možda bliži kraju.
Seven & i odbio ponudu Couche-Tarda
Upravni odbor kompanije Seven & i Holdings (3382), vlasnika lanca 7-Eleven, odbio je gotovinsku ponudu u iznosu od 38,5 milijardi $ kanadske kompanije Alimentation Couche-Tard (ATD), navodeći u pismu objavljenom u petak da ponuda nije u najboljem interesu akcionara.
Seven & i je dodao da je Couche-Tardova gotovinska ponuda od 14,86 $ po akciji, koja bi bila najveće strano preuzimanje japanske firme ikada, "opportunistički tempirana" i da bi se verovatno suočila sa ozbiljnim antimonopolskim izazovima u SAD-u. Kombinovana kompanija bi postala najveći igrač na tržištu prodavnica u SAD-u.
Grupa je izjavila da je otvorena za "iskreno razmatranje" bilo kakvih predloga, ali je naglasila da će se "odupreti" svakom planu koji "uskraćuje akcionarima unutrašnju vrednost kompanije i ne rešava konkretne regulatorne zabrinutosti."
Aleks Miler, budući izvršni direktor Couche-Tard-a, vlasnika Circle-K-a, izjavio je u telefonskom pozivu nakon objave rezultata u četvrtak da bi kompanija mogla finansirati i finalizirati ovaj posao.
Grafik dana: Invertovana kriva prinosa se vratila u normalu, šta to znači?
Troškovi kratkoročnog zaduživanja američke vlade pali su ispod dugoročnih troškova, što ukazuje na preokret poznate "inverzije krive prinosa". Inverzija krive prinosa, kada su dugoročni prinosi niži od kratkoročnih, tradicionalno se smatra znakom recesije, iako to nije uvek tačan pokazatelj. Naime, tržište obveznica šalje ovaj signal gotovo neprekidno već dve godine.
Prinos na dvogodišnje američke državne obveznice, osetljiv na promene kamatnih stopa, pao je ispod prinosa na desetogodišnje obveznice u četvrtak, nakon što su podaci pokazali da je privatni sektor u SAD-u u avgustu dodao najmanji broj poslova u poslednje tri i po godine. Dok neki spekulišu da bi to moglo značiti da stižu bolje vesti za ekonomiju, drugi smatraju da može ukazivati na suprotno — da je recesija neizbežna.