Fridrih Merc pobedio na izborima u Nemačkoj; Apple ulaže 500 milijardi dolara u SAD
Američke berze beleže oporavak nakon oštrog pada u petak, pri čemu su fjučersi na S&P 500 (MES) porasli 0,6%, dok ugovori na Nasdaq 100 (MNQ) skočili 0,5%. U fokusu investitora je Nvidia (NVDA), čije su akcije porasle 1,5% u premarket trgovanju, tri dana pre objave kvartalnih rezultata. Očekuje se da će ovaj izveštaj biti važan pokazatelj interesovanja za AI tehnologije i daljeg rasta celog tehnološkog sektora. Na globalnom tržištu, evro je u početku ojačao, ali je kasnije izgubio deo dobitaka usled zabrinutosti oko političke stabilnosti u Nemačkoj. Nemačke akcije su zabeležile rast nakon pobede Fridriha Merca na izborima, ali neizvesnost oko formiranja vlade i potencijalnih fiskalnih promena ostavlja prostor za tržišnu volatilnost. Investitori su i dalje oprezni zbog ekonomske politike predsednika Donalda Trampa, posebno u vezi sa carinama i njihovim potencijalnim uticajem na inflaciju.
Na korporativnom tržištu, Apple (AAPL) je objavio planove za ulaganje 500 milijardi dolara u proširenje proizvodnih kapaciteta u SAD tokom naredne četiri godine. Kompanija planira zapošljavanje 20.000 radnika i izgradnju nove fabrike u Hjustonu kako bi podržala razvoj Apple Intelligence, sistema veštačke inteligencije. Uprkos ovoj vesti, akcije Apple-a su pale za manje od 1% u premarket trgovanju. S druge strane, Berkshire Hathaway (BRKa), konglomerat Vorena Bafeta, zabeležio je snažan rast operativne dobiti, koja je dostigla 47,4 milijarde dolara u 2024. godini, što je podstaklo rast akcija za 1% pre početka redovne sesije. Palantir (PLTR) je nastavio negativan trend, beležeći četvrti uzastopni dan pada. Akcije su u premarket trgovanju dodatno oslabile, nakon što su u prethodne tri sesije izgubile 19% vrednosti. Domino’s Pizza (DPZ) je takođe doživeo pad od 4%, nakon što su kvartalni prihodi i zarada razočarali očekivanja tržišta.
Fridrih Merc pobedio na izborima u Nemačkoj, čeka ga težak put do formiranja vlade
Na izborima održanim u nedelju, Fridrih Merc, lider nemačkih konzervativaca CDU/CSU, ostvario je pobedu sa 28,6% glasova. Međutim, za formiranje vlade, njegov savez ima samo jedan put – koaliciju sa Socijaldemokratama (SPD), koji su osvojili 16,4%.
Veliki pomak ostvarila je desničarska Alternativa za Nemačku (AfD), koja je sa 20,8% glasova postala druga najjača stranka. Ipak, njen uticaj će biti ograničen jer su tradicionalne partije odbile svaki oblik saradnje. Izbori dolaze u trenutku kada se Nemačka suočava sa ekonomskim padom, pritiscima usled rata u Ukrajini i rastućim globalnim trgovinskim tenzijama. Merc upozorava da bi neuspeh u ekonomskim reformama i kontroli migracija mogao dodatno ojačati AfD na sledećim izborima, ugrožavajući političku stabilnost. Pregovori o novoj vladi biće izazovni, posebno zbog razlika između konzervativaca i socijaldemokrata oko državne potrošnje i politike migracija. Merc je poručio da će pokušati da formira koaliciju u što kraćem roku, svesan da politička neizvesnost može dodatno oslabiti privredu i poziciju Nemačke u Evropskoj uniji.
Pregovori SAD i Ukrajine: spor oko minerala i Vojne pomoć ključna tačka razdora
Pregovori između Sjedinjenih Američkih Država i Ukrajine o korišćenju ukrajinskih mineralnih resursa i dalje su u zastoju, uprkos tome što je Vašington odustao od početnog zahteva da Kijev plati 500 milijardi dolara.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potvrdio je da SAD više ne insistiraju na toj sumi, ali je naglasio da vojna pomoć mora biti deo svakog sporazuma. Američki predsednik Donald Tramp i njegovi saradnici predložili su dogovor prema kojem bi SAD imale udeo u prihodima od ukrajinskih rudnih bogatstava, ali Kijev je taj predlog odbio, smatrajući ga nedovoljno sigurnim u kontekstu odbrane od ruske agresije. Vašington vidi ovaj ekonomski sporazum kao deo šire strategije za postizanje primirja, posebno nakon direktnih pregovora sa Moskvom u Saudijskoj Arabiji. Ipak, Zelenski je upozorio da Ukrajina neće prihvatiti rešenje koje ne uključuje konkretne bezbednosne garancije. Američka strana predlaže "ekonomsku bezbednosnu garanciju" kroz saradnju u sektoru strateških minerala i energetike. Iako pregovori napreduju, sporazum je i dalje neizvestan, a retorika između Trampa i Zelenskog sve oštrija, što dodatno otežavajući postizanje kompromisa.
Trampova administracija uvodi nove ekonomske restrikcije protiv Kine
Administracija Donalda Trampa pokrenula je niz novih ekonomskih mera usmerenih na Kinu, dodatno povećavajući napetosti između dve najveće svetske ekonomije. Ove odluke uključuju ograničenja kineskih investicija u ključne američke sektore, predlog carina na kineske brodove i poziv Meksiku da uvede sopstvene tarife na kinesku robu.
Jedna od najvažnijih mera je memorandum kojim Tramp nalaže Komitetu za strana ulaganja u SAD da ograniči kineske investicije u tehnologiju, energetiku i druge strateške sektore. Ovim potezom Vašington nastoji da zaštiti nacionalne resurse, uključujući poljoprivredno zemljište, luke i prirodne resurse. Pored toga, Trampova administracija predlaže dodatne namete na komercijalne brodove proizvedene u Kini, pokušavajući da smanji zavisnost globalne trgovine od kineske brodogradnje.
Kina je oštro reagovala, optužujući SAD za politizaciju ekonomskih pitanja i upozoravajući da će ovakve mere ugroziti poverenje investitora. Istovremeno, Tramp je nagovestio da bi mogao uvesti dodatne tarife na kinesku robu, potencijalno produbljujući trgovinski sukob.
Alibaba najavljuje rekordno ulaganje u veštačku inteligenciju i cloud sekto
Kineski tehnološki gigant Alibaba Group (BABA) planira da investira 52,4 milijarde dolara u razvoj cloud infrastrukture i veštačke inteligencije u naredne tri godine, što predstavlja najveće tehnološko ulaganje u istoriji kompanije.
Kompanija ističe da je cilj ovog ulaganja jačanje globalne pozicije u AI sektoru i dalji razvoj cloud usluga, koje su već jedan od njenih najbrže rastućih segmenata. Vest o investiciji imala jak odjek – akcije Alibabe su u Hongkongu dostigle trogodišnji maksimum, ali su kasnije pale za 3%, Prema analitičarima Jefferies-a, plan kapitalnih investicija u skladu je sa očekivanjima tržišta i rezultatima koje je kompanija nedavno objavila. U poslednjem kvartalu 2023, Alibaba je ostvarila rast prihoda od 7,6% na godišnjem nivou, nadmašivši prognoze analitičara. Izvršni direktor Alibaba Group-a, Edi Vu, istakao je da je veštačka inteligencija "prilika generacije" i ključni prioritet kompanije, posebno u razvoju Artificial General Intelligence (AGI). Alibaba Cloud nastavlja da prednjači u prihodu od AI proizvoda, beležeći trocifren rast već šesti uzastopni kvartal, što potvrđuje stratešku važnost ovog sektora za budućnost kompanije.
Berkshire Hathaway drži rekordnu količinu gotovine u odnosu na ukupnu imovinu
Grafikon: Berkshire Hathaway trenutno drži više od 27% svoje imovine u gotovini, što je najveći procenat zabeležen do sada.
Berkshire Hathaway (BRKa), investiciona firma na čijem je čelu legendarni investitor Voren Bafet, trenutno drži više od 27% svoje ukupne imovine u gotovini, što predstavlja najveći procenat ikada zabeležen.
Istorijski gledano, Bafet i njegov tim povećavali su gotovinske rezerve u nesigurnim ekonomskim vremenima ili kada su smatrali da su investicione prilike ograničene. Sličan trend je bio prisutan tokom ranih 2000-ih i finansijske krize 2008. godine.