Berze mirne nakon novog rekorda S&P 500 indeksa, investitori traže nove smernice
Američki fjučersi ostali su nepromenjeni nakon što je S&P 500 (MES) dostigao svoj 41. rekordni nivo ove godine. Investitori čekaju nove informacije o američkoj ekonomiji i procenjuju uticaj najnovijih kineskih stimulativnih mera. Evropske berze su se stabilizovale, a očekivanja za dodatna smanjenja kamatnih stopa ECB-a rastu zbog slabijih ekonomskih podataka. Analitičari HSBC-a (HSBC) predviđaju da bi ECB mogla smanjivati stope na svakom sastanku od oktobra do aprila.
Pored govora predsednika Fed-a Jeromea Powella i ključnih podataka o inflaciji, u fokusu ove nedelje su i govor predsednice ECB Christine Lagarde i ekonomski izveštaji iz SAD-a i Kine, uključujući podatke o nezaposlenosti i industrijskim profitima.
Na premarketu, pojedine američke akcije doživele su značajne promene. Akcije Stitch Fix (SFIX) pale su za 26% zbog slabijih kvartalnih rezultata. Ford (F), General Motors (GM) i Rivian (RIVN) takođe su zabeležili pad nakon što je Morgan Stanley (MS) snizio prognoze za automobilski sektor. Nemački softverski gigant SAP SE (SP) pao je za 3,3% nakon objave o istrazi Ministarstva pravde SAD.
Zlato (XAUUSD) beleži blagi rast, dok su cene nafteu padu – WTI nafta (MCL) pala je za 2,01%, dok je Brent (COIL) pao za 1,83%. Bakar (MHG) je zabeležio manji pad, dok su prinosi na dvogodišnje i desetogodišnje američke trezorske zapise nastavili da rastu.
OECD očekuje globalni ekonomski rast od 3,2% i u narednoj godini
Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) predviđa da će se globalni ekonomski rast ove godine stabilizovati na 3,2%, uz isti rast i naredne godine. Blago povećanje prognoze za 2024. godinu dolazi nakon što efekti povećanja kamatnih stopa centralnih banaka počinju da slabe, a pad inflacije doprinosi rastu prihoda domaćinstava. OECD navodi da će smanjenje kamatnih stopa dodatno podstaći potrošnju, dok niža inflacija povećava kupovnu moć potrošača. Takođe, nedavni pad cena nafte mogao bi dodatno smanjiti globalnu inflaciju za 0,5 procentnih poena u narednoj godini.
U pogledu kamatnih stopa, OECD očekuje da će Federalne rezerve SAD smanjiti glavnu kamatnu stopu na 3,5% do kraja 2025. godine, dok bi Evropska centralna banka mogla da smanji svoju stopu na 2,25%. Očekuje se da će rast u SAD usporiti sa 2,6% ove godine na 1,6% u 2025. godini, dok će smanjenje kamatnih stopa pomoći ublažavanju tog usporavanja. Kineska ekonomija, druga po veličini u svetu, usporiće sa 4,9% u 2024. na 4,5% u 2025., usled slabljenja potražnje i problema u sektoru nekretnina. Evrozona će rasti za 1,3% u 2024. i 2025., dok se očekuje da će britanska ekonomija rasti 1,1% u 2024. i 1,2% u 2025. godini.
SAD istražuju SAP i Carahsoft zbog sumnje u nameštanje cena
Američko Ministarstvo pravde istražuje nemačku softversku kompaniju SAP (SAP) i njenog distributera Carahsoft zbog sumnje u dogovaranje cena na štetu američke vlade. Istraga se odnosi na milijarde dolara vredne ugovore za SAP softver, usluge i opremu koje je Carahsoft prodavao državnim agencijama tokom poslednje decenije.
Istraga, koja traje od 2022. godine, fokusira se na potencijalno nezakonitu saradnju između SAP-a i Carahsoft-a kako bi namestili cene u prodaji softvera američkoj vojsci i drugim državnim institucijama. U pitanju je dugotrajna civilna istraga koja nije bila javno poznata, ali sada predstavlja rizik za SAP, vodećeg tehnološkog dobavljača američke vlade, i za Carahsoft, dominantnog prodavca softvera u sektoru javnih nabavki.
Prošle nedelje, FBI i vojni istražitelji pretražili su kancelarije Carahsoft-a u Virdžiniji, dok tužioci traže dokumente i informacije u vezi sa navodnim kršenjima Zakona o lažnim potraživanjima. U sudskim dokumentima se navodi da su SAP i Carahsoft koordinisali cene i ponude, čime su potencijalno prekršili zakon.
Morgan Stanley snižava prognoze za auto industriju
Investiciona banka Morgan Stanley (MS) snizila je svoju prognozu za američku auto industriju sa "Atraktivno" na "U skladu sa tržištem", navodeći kao razloge rastuće zalihe, probleme s pristupačnošću i pojačanu konkurenciju iz Kine. Kineska auto industrija trenutno proizvodi oko 9 miliona vozila više nego što može da potroši, što stvara višak koji se preliva na globalno tržište i pojačava pritisak na američke proizvođače automobila.
Morgan Stanley upozorava da će kineski višak vozila uticati na globalnu konkurenciju, čak i ako se ta vozila direktno ne prodaju u SAD. Pritisak na domaće proizvođače dolazi kroz gubitak tržišnog udela i profita.
Banka je smanjila ocene za General Motors (GM), Ford (F) i Rivian (RIVN). GM je snižen sa "Equal-weight" na "Underweight", a ciljna cena akcija smanjena je sa 47 na 42 dolara. Slično, ocene Forda i Riviana su snižene, a ciljne cene smanjene na 12 i 13 dolara.
Analitičari očekuju dodatne izazove, uključujući gubitak tržišnog udela, pritiske na cene, i regulatorne zahteve. Rivian se suočava s povećanjem troškova za napredne tehnologije, što dodatno opterećuje procene profitabilnosti kompanije.
Vreme čekanja novog iPhone-a kraće
Prema najnovijem izveštaju Morgan Stanley-a (MS), vreme čekanja za iPhone 16 je kraće nego za prethodne modele. Prosečno vreme čekanja za iPhone 16 u SAD-u je trenutno 15,2 dana, dok je prošle godine za iPhone 15 iznosilo 25,7 dana. Sličan trend se beleži i na međunarodnom nivou, gde prosečno vreme čekanja iznosi 16,3 dana, u poređenju sa 28,5 dana za iPhone 15.
Analitičari Morgan Stanley-a tumače ovu promenu kao znak smanjenja potražnje i upozoravaju na mogućnost smanjenja proizvodnje u narednim nedeljama, što bi moglo uticati na prihode Apple-a (AAPL) u četvrtom kvartalu. Očekuje se da bi moguće revizije proizvodnje mogle nastupiti početkom oktobra, što bi moglo uticati na prognoze prihoda.
U međuvremenu, Apple se suočava sa padom prodaje u Kini, gde je prodaja stranih pametnih telefona, uključujući iPhone, u avgustu pala za 12,7% u odnosu na prethodnu godinu, prema podacima kineskog istraživačkog instituta CAICT. Ukupna prodaja telefona u Kini porasla je za 26,7%, ali prodaja stranih brendova beleži pad. Ovi faktori mogli bi dodatno uticati na Apple-ove globalne rezultate.
Analiza procena smanjenja kamatnih stopa Feda: Očekivanja vodećih brokerskih kuća
Nakon nedavnog smanjenja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi (Fed) za 50 baznih poena, vodeće brokerske kuće sa Wall Street-a su prilagodile svoje prognoze za dalje smanjenje stopa do kraja 2024. i u 2025. godini. Fed je ovu meru opisao kao „rebalansiranje“ usled pada inflacije, uz nastojanje da se unapred zaštiti tržište rada i podrži ekonomski rast.
Prognoze za novembar i decembar 2024. godine uglavnom se kreću između 25 i 50 baznih poena smanjenja, dok se za 2025. očekuju dodatna smanjenja, sa predviđenim kamatnim stopama u rasponu od 2.75% do 3.75%.
“Očekuje se da će Fed nastaviti sa opreznim smanjenjem kako bi očuvao ekonomsku stabilnost i stimulisao dalji rast, prilagođavajući svoju politiku promenama u makroekonomskim uslovima”, navodi se u saopštenjima većine kuća.