Danas su sve oči usmerene na FED

Analitički tim TW 24
Foto: Canva
01.02.2023

DANAS SU SVE OČI USMERENE NA FED

Nominalna godišnja inflacija u evrozoni (CPI) usporila je u januaru na 8.5% u odnosu na 9.2% u decembru i 9% koliko su očekivali analitičari. Međutim, ono što više zabrinjava analitičare ali i kreatore monetarne politike u EU su današnji podaci o baznoj inflaciji, koja iz obračuna isključuje volatilne cene hrane, energije, alkohola i duvana, i koja se drži uporno na 5.2% što je iznad očekivanja analitičara od 5.1%. Stopa nezaposlenosti u evrozoni u decembru iznosila je 6.6% što je rekordno niska vrednost ovog pokazatelja i tek blago iznad očekivanja analitičara od 6.5%.  Izveštaj o zaposlenosti u SAD bez poljoprivrednog sektora pokazao je da je dodato samo 106,000 radnih mesta u januaru što je daleko ispod očekivanih 178,000 kao i 253,000 u prethodnom mesecu.  Odluka FED-a o povećanju referentne stope biće objavljena danas u 20h po našem vremenu. Očekuje se povećanje za 25 baznih poena, odnosno rast referentne stope sa 4.50% na 4.75%.
 

NOVARTIS: OPERATIVNI PRIHODI U 2023. ĆE UMERENO RASTI

Novartis (NOVN), švajcarski gigant i jedna od najvećih farmaceutskih kompanija na svetu, sopštila je danas da je prodaja tokom prošle godine rasla po stopi od 4% popevši se na 50,5 milijardi $. Bazna operativna dobit je u 2022 iznosila 16,7 milijardi $ što je za nijansu ispod očekivanja analitičara (16,8 milijardi $). Kompanija je saopštila da u drugoj polovini godine namerava odvajanje svog brenda za generičke lekove Sandoz kako bi se što bolje fokusirala na svoj bazni biznis patentiranih medicinskih lekova. Iako je tržište pozitivno pozdravilo raniju odluku da se u prošloj godini saseče 8.000 radnih mesta u cilju bolje kontrole troškova danas nisu bili oduševljeni najavljenim očekivanjem da će rast dobiti u 2023 biti "u sredini jednocifrenog ranga". Cene akcija su oslabile 2,35% spuštajući se na kotu od 80,56 CHF, gde vrednost kompanije iznosi 170 milijardi CHF.  

AMD POTUKAO OČEKIVANJA, AKCIJE SKOČILE PREKO 3%

AMD (AMD), drugi po veličini snabdevač mikroprocesora u svetu, prijavo je zaradu po akciji od 0.69 dolara u Q4 u odnosu na očekivanih 0.67 dolara po akciji. Kvartalni prihod iznosi 5.6 milijardi dolara što je iznad očekivanja analitičara od 5.52 milijarde dolara. Prihod je veći i od 4.83 milijarde dolara za isti period prošle godine. Kompanija je tri puta nadmašila konsenzusne procene prihoda u poslednja četiri kvartala.  AMD-ov sektor poslovanja sa centrima podataka zabeležilo je povećanje prodaje od 42% u odnosu na godinu dana ranije, uz prihod od 1,7 milijardi dolara. Prodaja u  jedinici za PC čipove pala je za 51% na 903 miliona dolara. "Kako ulazimo u 2023., očekujemo da će sveukupna tražnja biti veća u drugoj polovini godine nego u prvoj“, rekla je izvršna direktorka Lisa Su. Cena akcija je skočila 3.3% na 77.63 dolara u trgovanju pre otvaranja američkih berzi. Trenutna vrednost kompanije iznosi 121.17 milijardi dolara.

T-MOBILE PRIJAVIO BOLJU ZARADU OD OČEKIVANJA U Q4

T-Mobile US (TMUS), drugi najveći američki bežični operater, prijavio je kvartalnu zaradu po akciji od 1.18 dolara u odnosu na očekivanje analitičara od 1.07 dolara. Prihod u četvrtom kvartalu iznosio je 20.27 milijardi dolara, nešto ispod konsenzusne procene analitičara od 20.7 milijardi dolara. Godišnja prognoza slobodnog novčanog toka kompanije kreće se od 13.1 do 13.6 milijardi dolara. Analitičari su očekivali oko 13.6 milijardi dolara. Poznata kompanija za telekomunikacije očekuje da će dodati 5 do 5,5 miliona novih pretplatnika u 2023. T-Mobile je prošle godine dodao 2 miliona  pretplatnika. Cena akcija je u blagom padu od 0.53% na 148.52 dolara u trgovanju pre početka američke trgovačke sesije. Trenutna vrednost kompanije iznosi 185.76 milijardi dolara.

ZARADA SNAP-A SIGNAL ZA METU I DRUGE"ONLINE OGLAŠIVAČE"?

Kompanija Snap Inc (SNAP), koja stoji iza aplikacije Snapchat, upozorila je na pad prodaje u tekućem kvartalu do čak 10%. Akcije Snap-a pale su za 15% u predtrgovanju.  Kompanija je takođe prijavila neto gubitak u poslednjem kvartalu 2022. godine od 288 miliona dolara, veći nego što je konsenzus analitičara sa Wallstreet-a očekivao. Zarada po akciji iznosila je 0.14 dolara.  Gubitak odražava teže uslove poslovanja za kompanije kao što je Snap, a koje zavise od prihoda od digitalnih oglasa. Trenutno, budžeti oglasivača se smanjuju usred ekonomskog usporavanja američke i evropske privrede.  Do zatvaranja u utorak, akcije Snap-a pale su za oko 65% tokom poslednjih godinu dana.

KINEZI AGRESIVNO NAPADAJU EVROPSKO TRŽIŠTE AUTOMOBILA

Proteklih godina Kina je bila najveće izvozno tržište za evropske proizvođače automobila poput Volkswagena i BMW-a. Ali izgleda da se situacija sada potpuno menja i dijametralno okreće u korist dalekoistočnih proizvođača. U 2022 godini, električna vozila kineskih proizvođača su činila čak 9% tržišnog učešća u EU, što je dvostruko više u odnosu na godinu ranije. U naletu na evropske potrošače su najveći kineski proizvođači poput BYD, MG Xpeng ali i švedskog Volvoa koji se nalazi pod vlasničkom kontrolom kineskog Geely-a. Kineski proizvođači imaju brojne prednosti. Naime, zadnjih godina evropski proizvođači gube tržišno učešće na dalekom istoku jer ih domaći brendovi istiskuju nižim troškovima proizvodnje što je posledica ekonomije obima i višeg stepena efikasnosti proizvodnje. Takođe, kinezi imaju prednost domećeg terena kada su u pitanju logistički lanci snabdevanja. Na primer, najveća svetska fabrika baterija za automobile CATL se nalazi upravo u Kini što omogućava brzo snabdevanje ali i primenu najnovijih inovativnih tehnologija.

Dok se evropski proizvođači bore sa troškovima koji se odražavaju na visoke cene finalnih proizvoda, kineski konkurenti su, počev od 2015 do danas, uspeli da spuste  prosečnu cenu električnih automobila na 32.000 evra što je gotovo 10.000 evra niže od evropskih konkurenata. Najnovije procene RBC konsultanstke kuće govore da bi do 2030 godine tržišno učešće kineskih auto kompanija na EU tržištu moglo porasti sa 9% na čak 20% dok bi udeo evropskih auto proizvođača mogao snažno oslabiti sa sadašnjih 66% na samo 45% u 8 narednih godina.

GRAFIK DANA: DA LI NAS ČEKAJU MASOVNA OTPUŠTANJA?

Prošli su meseci otkako je počeo prvi talas masovnih otpuštanja među tehnološkim kompanijama u SAD. Ukupno, u 2022. godini otpuštanja su dostigla cifru veću od 100.000 radnih mesta među tehnološkim gigantima. Ipak koliko god to grubo zvučalo ovo je bilo za očekivati. Otpuštanja koja smo videli u tehnološkoj industriji poslednjih nedelja predstavljaju mali procenat zapošljavanja do kojih je došlo poslednjih nekoliko godina. Tehnološke kompanije su bile nemilosrdne u pohodu na nove zaposlene tokom većeg dela pandemije Covida-19, a neke su čak i udvostručile broj zaposlenih.

Za sad postoji mogućnost da ova otpuštanja nemaju šire posledice po ekonomiju jer su sektorska, što podržava tezu mekog sletanja. Isorijski posmatrano, tokom recesija, očigledno je da se pad vrednosti akcija dogodio na najavu otpuštanja u datoj industriji. Ovo ukazuje na to da ukoliko se veliki gubici radnih mesta u različitim sektorima privrede ne mogu izbeći, do oporavak S&P 500 u celini neče doći, sve dok talas otpuštanja ne bude izvestan.

Investiraj odmah