Evro jača uz zajam EU od 150 milijardi za odbranu; Fokus na Trampov govor pred Kongresom
Američka berza nastavlja silazni trend nakon što su fjučersi na S&P 500 (MES) i Nasdaq 100 (MNQ) zabeležili gubitke od preko 0,7%, prateći najveći pad indeksa od početka godine. Tržište reaguje na eskalaciju trgovinskih sukoba koje je pokrenuo predsednik Donald Tramp, uvođenjem novih carina na Meksiko, Kanadu i Kinu, što stvara dodatnu neizvesnost među investitorima. Očekuje se da će Tramp u utorak, tokom obraćanja Kongresu, pružiti više detalja o daljim ekonomskim i trgovinskim merama. Kanada je već uzvratila sveobuhvatnim carinskim paketom, dok je Kina uvela tarife do 15% na deo američkog izvoza. Takođe, Trampova odluka o obustavi vojne pomoći Ukrajini dodatno pojačava političku nesigurnost, dok tržišta spekulišu o mogućem smanjenju kamatnih stopa Federalnih rezervi za 75 baznih poena.
Evropske berze takođe trpe posledice – indeks Stoxx 600 (DJ600) oslabio je za 1,5%, pri čemu su automobilski i energetski sektor najviše pogođeni. Nasuprot tome, odbrambena industrija beleži rast, podstaknuta predlogom EU o zajmu od 150 milijardi evra za jačanje odbrambenih kapaciteta. Akcije Thales SA (TCFP) skočile su za 8%, dok je Hensoldt AG (HAGG) porastao za 18%.
Na globalnom nivou, nafta (MCL) je oslabila zbog najave OPEC+ o povećanju proizvodnje. Zlato (XAUUSD) je poraslo iznad 2.920 dolara po unci, dok su jen i švajcarski franak zabeleželi skok kao sigurna utočišta. Dolar (DX) je oslabio za 0,5%, dok su prinosi na dvogodišnje američke obveznice (ZT) pali. Azijska tržišta beleže mešovite rezultate – Indija se suočava s desetodnevnim padom indeksa NSE Nifty 50, dok Kina oprezno reaguje na nove carine.
Uprkos negativnim tržišnim trendovima, pojedine kompanije zabeležile su pozitivne rezultate. Best Buy (BBY) je prijavio kvartalnu zaradu od 2,58 dolara po akciji (iznad očekivanih 2,39 dolara), dok je prihod dostigao 13,95 milijardi dolara, nadmašivši prognoze. Rast prodaje od 0,5% predstavlja preokret u odnosu na prethodni pad od 4,8%.
Tramp uvodi carine na Meksiko, Kanadu i Kinu
Od 4. marta 2025. stupile su na snagu nove američke carine od 25% na uvoz iz Meksika i Kanade, dok su tarife na kinesku robu povećane na 20%. Ovim potezom predsednik Donald Tramp započinje trgovinski sukob sa tri najveća trgovinska partnera, čime se ugrožava trgovina vredna 2,2 triliona dolara godišnje.
Kina je uzvratila uvođenjem carina od 10-15% na američke poljoprivredne proizvode i uvođenjem ograničenja za 25 američkih firmi. Peking je dodatno suspendovao uvoz soje i trupaca od nekoliko vodećih američkih izvoznika zbog navodne kontaminacije.
Kanada je odgovorila 25% carinama na američki izvoz vredan 20,7 milijardi dolara, uključujući pivo, vino i sok od pomorandže. Premijer Ontarija, Dag Ford, zapretio je prekidom isporuka nikla i električne energije u SAD. Meksiko tek treba da objavi svoje kontramere.
Tramp je obrazložio odluku zaštitom američke privrede, ali analitičari upozoravaju na rast cena i rizik recesije. Kanada i Meksiko smatraju da se time krši USMCA trgovinski sporazum. Globalna tržišta već beleže pad vrednosti akcija i valuta, dok se očekuje da Tramp u obraćanju Kongresu iznese dalju strategiju trgovinske politike.
EU predlaže 800 milijardi evra za odbranu zbog smanjenja američke podrške
Evropska unija planira da obezbedi zajam od 150 milijardi evra kako bi unapredila odbrambene kapacitete, reagujući na neočekivano smanjenje bezbednosne podrške SAD.
Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije, izjavila je u utorak u Briselu da će EU državama članicama biti omogućeno da iz svojih budžeta izdvoje dodatnih 650 milijardi evra za odbranu u naredne četiri godine, bez rizika od finansijskih sankcija. Ovim planom moglo bi se prikupiti ukupno 800 milijardi evra. „Evropa ulazi u fazu ponovnog naoružavanja“, naglasila je Fon der Lajen, ističući važnost zajedničkih investicija u ključne tehnologije poput protivraketnih sistema, artiljerije i dronova.
Predlog zahteva saglasnost svih 27 članica, a mađarski premijer Viktor Orban već je najavio veto, dok nemački lider Fridrih Merc pokazuje fleksibilnost. Evro je skočio na 1,0521 dolar, a akcije odbrambenih firmi, poput Thalesa (TCFP), porasle su za 11%. Plan će biti tema vanrednog samita EU u četvrtak, iako dogovor o paketu pomoći Ukrajini od 20 milijardi evra ostaje neizvestan.
Tesla beleži pad prodaje u Kini, dok BYD nastavlja snažan rast
Prodaja Teslinih (TSLA) električnih vozila proizvedenih u Kini zabeležila je značajan pad u februaru, dok je kineski konkurent BYD (1211) ostvario impresivan rast. Prema podacima Kineskog udruženja putničkih automobila (CPCA), Tesla je u februaru prodao 30.688 vozila, što je 49,2% manje u odnosu na isti period prošle godine. Isporuke modela 3 i Y proizvedenih u Kini pale su za 51,5% u odnosu na januar, što ukazuje na izazove s kojima se kompanija suočava na kineskom tržištu.
Nasuprot tome, BYD, poznat po svojim Dynasty i Ocean serijama električnih i plug-in hibridnih vozila, ostvario je rast prodaje od 161,4%, sa ukupno 318.233 prodata vozila u februaru. Ovaj trend pokazuje rastuću dominaciju kineskih proizvođača EV-a, dok Tesla sve više oseća pritisak konkurencije u zemlji koja je najveće tržište električnih vozila na svetu. Dok se Tesla suočava sa padom potražnje, BYD nastavlja da jača svoju tržišnu poziciju, zahvaljujući agresivnoj strategiji širenja i širokom spektru vozila prilagođenih lokalnim kupcima. Analitičari ističu da će Teslina sposobnost da odgovori na ovu konkurenciju biti ključna za njen dalji uspeh u Kini.
Target smanjuje očekivanja usred trgovinskih izazova u SAD
Američki maloprodajni lanac Target (TGT), sa sedištem u Minesoti, izneo je konzervativnu prognozu za tekuću finansijsku godinu, predviđajući stagnaciju prodaje umesto očekivanog rasta od 1,7%. Ova promena dolazi zbog neizvesnosti oko trgovinske politike predsednika Donalda Trampa, kao i slabijih rezultata u februaru, kada je zabeležen manji pad neto prodaje. Hladno vreme u SAD negativno je uticalo na prodaju odeće, dok je smanjeno poverenje potrošača oslabilo interesovanje za diskrecione proizvode.
Džim Li, finansijski direktor kompanije, izjavio je da je prodaja u februaru bila slaba uprkos izuzetnom uspehu tokom Dana zaljubljenih. On očekuje oporavak prodaje u martu uz povećanu potrošnju pred Uskrs.
U četvrtom kvartalu, Target je ostvario rast prodaje od 1,5%, premašivši prognoze zahvaljujući dobroj prodaji tokom praznika, uz profit od 2,26 milijardi dolara, iznad očekivanja. Akcije Targeta su porasle u pretprodaji, ali stručnjaci upozoravaju da kratkoročni izazovi ostaju značajni.
Američko tržište obveznica u najdužem padu u istoriji – 55 meseci bez oporavka
Američko tržište obveznica trenutno prolazi kroz najduži period pada u svojoj istoriji. Prema podacima iz tabele, Bloomberg US Aggregate Bond Index nalazi se u padu već 55 meseci, od avgusta 2020. godine, sa kumulativnim gubitkom od -17,2%. Ovaj period znatno premašuje prethodne najduže epizode pada, uključujući krizu iz 1980-81, kada je pad trajao 16 meseci, i period iz 1994-95, kada je trajao 12 meseci.
Ovakav produženi negativni trend rezultat je agresivnog povećanja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi u pokušaju da obuzdaju inflaciju. Rast kamatnih stopa obara cene obveznica, što dodatno produžava ovaj ciklus pada.
Pored monetarne politike, dodatni faktori koji doprinose volatilnosti tržišta obveznica uključuju makroekonomsku neizvesnost, rastuće fiskalne deficite i promene u globalnoj potražnji za američkim dužničkim instrumentima.
Ako se pad nastavi, investitori će morati da prilagode svoje strategije, bilo kroz diversifikaciju ili preusmeravanje ka kraćim dospećima i alternativnim klasama imovine. Ipak, istorijski podaci pokazuju da se tržište obveznica obično oporavlja nakon značajnih padova, što može otvoriti prilike za dugoročne ulagače.