Fjučersi na američke akcije levitiraju oko istorijskih maksimuma, u fokusu izveštaji o kvartalnim zaradama i predstojeći izbori
Fjučersi na američke akcijske indekse su blago oslabili jutros dok sezona izveštaja o zaradi za treći kvartal ulazi u pun zamah, a prvi od „Veličanstvene sedmorke“ velikih tehnoloških giganata — Alphabet Inc., matična kompanija Google-a — treba da izvesti o svojim rezultatima večeras nakon zatvaranja tržišta. Još uvek postoji očekivanje da će enormna kapitalna ulaganja za veštačku inteligenciju održati svoj tempo, što bi moglo nastaviti da bude značajan pokretač šireg zamaha na tržištu akcija.
Investitori se takođe pozicioniraju za niz ključnih ekonomskih podataka koji će uticati na narednu odluku Federalnih rezervi o kamatnim stopama, kao i za predsedničke izbore u SAD-u, koji su sada samo nedelju dana udaljeni. Pobeda Trampa bi, prema anketi Bloomberg Markets Live Pulse, bila povoljnija za akcije i Bitcoin u poređenju sa njegovom demokratskom protivnicom, dok bi predsedništvo Haris donelo blago olakšanje u troškovima stanovanja. Oko 38% ispitanika očekuje ubrzanje rasta akcija za godinu dana pod republikanskim kandidatom, u poređenju sa samo 13% pod demokratom.
U Evropi, indeks Stoxx 600 oscilirao je usled mešovitih izveštaja o zaradi. Banka HSBC Holdings Plc predvodila je rast bankarskih akcija nakon što je najavila otkup akcija vredan više milijardi dolara, jer je prijavila kvartalnu zaradu bolju od očekivane.
Referentni indeksi u Tokiju, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji su porasli, dok su akcije u Kini zabeležile minoran pad.
Pfizer objavio dobre kvartalne rezultate, podigao očekivanja za 2024. godinu
Farmaceutski gigant Pfizer Inc. (PFE) je podigao prognozu za 2024 godinu jer je prijavio prilagođeni profit koji je nadmašio očekivanja u svom prvom kvartalnom izveštaju od kada je njegov sukob sa aktivističkim investitorom Starboard Value LP postao javan.
Prilagođena zarada za celu 2024. godinu iznosiće od 2,75 do 2,95 dolara po akciji, saopštio je Pfizer u utorak, što je povećanje od 30 centi u odnosu na prethodni raspon od 2,45 do 2,65 dolara. Na prilagođenoj osnovi, kompanija je ostvarila kvartalnu zaradu od 1,06 dolara po akciji, u poređenju sa prosečnom procenom analitičara od 62 centa. Kavrtalni prihodi su takođe bili dosta bolji-realizacija je iznosila 17,7 milijardi dolara što je značajno više od očekivanja analitičara koje je iznosilo 14,92 milijarde dolara.
Kompanija se poslednjih godina oslanja na akvizicije, poput kupovine proizvođača lekova protiv raka Seagen vredne 43 milijarde dolara, kao i na dva odvojena kruga smanjenja troškova koji imaju za cilj da uštede do 5,5 milijardi dolara do 2027. godine, kako bi nadomestila oštar pad prodaje vakcine protiv kovida i antivirusne pilule Paxlovid. Cena akcija porasla je jutros za 2% u predtrgovanju. Inače, akcije su pale za više od 50% sa svog vrha registrovanog krajem 2021. godine
McDonald’s beleži drugi uzastopni pad kvartalne prodaje
McDonald’s je zabeležio drugi uzastopni pad prodaje u trećem kvartalu, suočavajući se sa slabom tražnjom na međunarodnim tržištima kao što su Francuska, Velika Britanija, Bliski Istok i Kina. Lanac brze hrane je u utorak objavio da su globalne uporedive prodaje opale za 1,5 odsto na godišnjem nivou, što je veći pad od procenjenih 0,6 odsto prema istraživanju analitičara Visible Alpha.
Ovo je prvi uzastopni pad prodaje za McDonald’s od pandemije kovida 2020. godine, nakon pada od 1 odsto u drugom kvartalu, dok se lanac trudi da vrati klijente koji su pogođeni godinama rasta cena hrane, posebno one iz domaćinstava sa nižim prihodima.
Prihod u trećem kvartalu porastao je za 3 odsto, na 6,9 milijardi dolara, što je premašilo prognozu od 6,8 milijardi dolara. Međutim, neto profit je opao za 3 odsto, na 2,26 milijardi dolara, blago ispod očekivanih 2,3 milijarde dolara.
„Ostaćemo potpuno fokusirani na pružanje neuporedivog iskustva sa jednostavnom, svakodnevnom vrednošću i pristupačnošću na koju naši potrošači mogu računati dok i dalje vode računa o svojim troškovima,“ rekao je Kris Kempczinski, izvršni direktor.
Akcije su na objavu vesti oslabile 2,5% na 296,8 dolara.
PayPal pao za 6% nakon što je razočarao sa prognozom očekivanja za naredni kvartal
PayPal Holdings Inc. (PYPL) je objavio da je potrošnja korisnika nadmašila procene analitičara, jer je gigant za plaćanja profitirao od poboljšanja u svojoj tehnologiji naplate i partnerstava u oblasti e-trgovine. Kompanija je saopštila da je ukupni obim plaćanja porastao za 9% na 422,6 milijardi dolara, čime je premašena prognoza analitičara od 421,6 milijardi dolara. To je pomoglo da prihod na nivou kompanije poraste za 6%, na 7,85 milijardi dolara, što je bilo blago ispod očekivanja.
„Pravimo solidan napredak u našoj transformaciji dok donosimo nove inovacije na tržište, sklapamo važna partnerstva sa vodećim trgovinskim akterima i podižemo svest i angažman kroz nove marketinške kampanje,” izjavio je izvršni direktor Aleks Kris u utorak.
U sledećem kvartalu kompanija očekuje da će rasti u “niskom jednocifrenom rasponu” što je manje od očekivanja analitičara. Ova odluka odražava uticaj „strategije cena u odnosu na vrednost,“ prema prezentaciji o rezultatima kompanije. Investitori nisu baš sa oduševljenjem primili ovakvo očekivanje po pitanju profitabilnosti u narednom kvartalu pa je akcija pred početak zvaničnog trgovanja pala za 6,6% na 78 dolara.
Novartis podigao prognoze za 2024 uprkos padu prodaje ključnih lekova
Najprodavaniji lek Novartis AG (NOVN) i ključni novi lek protiv raka zabeležili su razočaravajuću prodaju u poslednjem kvartalu, iako je švajcarski proizvođač lekova po treći put zaredom podigao prognozu profita. Prodaja leka za srčanu insuficijenciju Entresto bila je ispod očekivanja, dok je pažljivo praćeni lek protiv raka Pluvicto premašio procene samo zbog jednokratnog dobitka. Ovi rezultati su doveli do pada akcija Novartisa za čak 3% na švajcarskoj berzi, smanjujući ovogodišnji rast cene akcije na 15%. Promašaj u prodaji Entresta — najprodavanijeg leka Novartisa — bio je značajan, rekao je analitičar Jefferiesa Peter Welford. Kompanija se takođe suočava sa istekom patenata za Entresto, kao i za dva druga leka naredne godine.
Novartis je prijavio zaradu po akciji od 2,06 dolara u trećem kvartalu, što je za 0,12 dolara bolje od procene analitičara koja je iznosila 1,94 dolara. Prihod za treći kvartal iznosio je 12,82 milijarde dolara, što je malo iznad konsenzusa analitičara od 12,79 milijardi dolara. Novartis sada očekuje da će neto prodaja u 2024. godini porasti u niskim dvocifrenim procentima, što je poboljšanje u odnosu na prethodnu prognozu koja je predviđala rast od visokih jednocifrenih do niskih dvocifrenih procenata. Izvršni direktor Narasimhan je rekao da grupa ostaje "veoma uverena" u svoje srednjoročne prognoze.
Ekonomija SAD-a je trenutno najzdravija i najnezavisnija i to je jedan od glavnih razloga zašto su akcije na istorijskim maksimumima
Na prvi pogled, grafikon pokazuje da je SAD među nekolicinom velikih i srednjih zemalja koje beleže snažan realni rast. Međutim, kada se pažljivije pogleda, izgleda da je rast SAD-a ipak izuzetan u poređenju sa svim drugim zemljama.
Privreda Kine, iako raste skoro do zvaničnog cilja vlade od 5 odsto, usporava, a njeni strukturni problemi su dobro poznati i još uvek nerešeni. EU, Velika Britanija i Australija rastu po stopi od 1 odsto ili manje što je prilično anemično. Isto važi i za oba suseda SAD-a - Kanadu i Meksiko. Japan je stagnirao (iako je pokazao znake rasta u poslednjim kvartalima). Brazil beleži brz rast, ali fiskalna situacija deluje nestabilno. To ostavlja Indiju i Južnu Koreju kao jedine druge relativno svetle tačke među velikim ekonomijama.
Nameće se pitanje: Da li slabi rast u ostatku sveta — posebno u razvijenim tržištima — ugrožava snažan rast u SAD-u, koji, dominantno podržava berzanske cene na istorijskim maksimumima?
U srednjem periodu, od nekoliko godina, SAD može održavati viši rast, nezavisno od kretanja EU i Kine. Relativna slabost tih zona u odnosu na SAD podstiče priliv kapitala u SAD. To snižava kamatne stope i podiže cene imovine u određenoj meri. Ipak, tokom dužeg perioda, nedostatak inovacija, konkurencije, tražnje i investicija u Kini i EU predstavlja opterećenje za američku ekonomiju i smanjiće trend rasta. Ali to mora trajati da bi imalo uticaja.
Takođe, kada valuta jedne zemlje raste, to bi trebalo da uspori njen rast u odnosu na ostatak sveta. Ali to ne funkcioniše s dolarom kao svetskom rezervnom valutom. Snaga dolara više šteti ostatku sveta nego SAD-u. SAD je relativno zatvorena ekonomija zasnovana na uslugama. Izvoz robe u ostatak sveta čini samo 7 odsto BDP-a, a izvoz u Kinu čini samo 0,5 odsto BDP-a.