Globalna tržišta u padu, strah od recesije potresa svet

Analitički tim TW24
Foto: Canva
07.04.2025

Pregled tržišta: Globalna tržišta u padu, strah od recesije potresa svet

Američki fjučersi pali su za više od 4% u ranim jutarnjim satima u ponedeljak, dok je Nasdaq Composite već ušao u teritoriju „medveđeg tržišta“, a S&P 500 se približava pragu od 20% pada u odnosu na nedavni maksimum. Istovremeno, indeks volatilnosti VIX, poznat kao „merilo straha“ Wall Street-a, skočio je na 49 poena, a tokom noći je dosegao nivo iznad 60, što se poslednji put dogodilo tokom finansijske krize 2008. i pandemije 2020.

U Aziji su tržišta doživela istorijski pad. Indeks Hang Seng u Hongkongu pao je za više od 13%, što predstavlja najgori dnevni rezultat od azijske krize 1997. godine. Tajvanski indeks Taiex zabeležio je pad od skoro 10%, dok su tržišta u Tokiju, Seulu i Šangaju pala između 5% i 7%. Evropa nije bila pošteđena — Stoxx Europe 600 izgubio je više od 4% vrednosti. Panika se proširila i na tržišta roba: cena nafte tipa Brent pala je za preko 3%, dok je cena bitkoina pala ispod 75.000 dolara.

Pad akcija, skok obveznica, porast očekivanja o rezovima kamata

Pored pada berzanskih indeksa, značajni poremećaji registrovani su i na tržištima obveznica, valuta i kriptovaluta. Investitori su pohrlili ka sigurnim sredstvima, što je izazvalo rast cena američkih državnih obveznica i pad njihovih prinosa. Ovakva kretanja sugerišu da tržište sve više očekuje da će američki Fed morati da smanji referentnu kamatnu stopu više puta tokom godine kako bi amortizovao posledice tarifnih udara. S druge strane, Tramp je ovu situaciju iskoristio da još jednom pozove centralnu banku na agresivno snižavanje kamata, tvrdeći da njegove politike obaraju i cenu energenata i troškove zaduživanja.  

Ipak, efekti na tržišta su dramatični. Tehnološki giganti kao što su Apple, Tesla i TSMC našli su se pod snažnim pritiskom zbog svoje zavisnosti od kineskog lanca snabdevanja. Akcije Foxconna, proizvođača iPhone uređaja, pale su za 10%, dok su akcije TSMC-a i drugih dobavljača zabeležile slične gubitke. JPMorgan i Wells Fargo takođe su na udaru, jer se očekuje pad tražnje za kreditima i usporavanje investicionih aktivnosti. Na tržištu kriptovaluta, bitkoin je potonuo na nivoe iz novembra 2024, dok su altkoini poput Ethereuma, Solane i XRP zabeležili dvocifrene padove.

Izrael prvi na redu, Evropa traži jedinstven odgovor?

Na diplomatskom planu, prvi konkretni odgovor stigao je iz Izraela, čiji premijer Benjamin Netanjahu dolazi u Vašington kako bi sa Trampom razgovarao o carinama na izraelske proizvode, koje sada dostižu i 17%. Netanjahu je izrazio nadu da će lični razgovor doprineti deeskalaciji, što pažljivo prate i druge zemlje koje se nadaju izuzećima ili ublažavanju mera. 

Evropska unija takođe je pokrenula hitne konsultacije u Luksemburgu. Ministar trgovine Francuske, Loran Sen-Marten, poručio je da EU mora ostati jedinstvena, ali i spremna da odgovori. Neke članice predlažu ciljano uvođenje kontramera prema američkim kompanijama koje pružaju usluge u Evropi, dok drugi pozivaju na pregovarački pristup. „Evropa mora biti snaga koja ujedinjuje, ali ne sme isključiti nijednu opciju“, rekao je Sen-Marten. 

U Kini, državne novine objavile su da vlasti raspolažu dovoljnim fiskalnim i monetarnim mehanizmima za ublažavanje negativnih efekata tarifa. Ova poruka ima za cilj da umiri domaće tržište, ali i da pokaže međunarodnoj zajednici da Kina ne planira da popusti bez ozbiljnih ustupaka sa američke strane. Više od 50 zemalja kontaktiralo je američke vlasti sa zahtevom za bilateralne pregovore o mogućim izuzećima, što pokazuje koliki je globalni uticaj Trampove trgovinske strategije.

Wall Street protiv tarifa: Upozorenja o posledicama po ekonomiju i geopolitiku

Uprkos ranijoj podršci određenih finansijskih krugova, ovog puta ključni ljudi sa Wall Street-a javno su se suprotstavili Trampovim tarifama. Džejmi Dajmon, direktor JPMorgana, u godišnjem pismu akcionarima upozorio je da bi carine mogle usporiti američku ekonomiju, podići cene i ugroziti saveze koji su decenijama gradili američku dominaciju.

Investitori milijarderi kao što su Bil Ekman, Dan Loeb i Stenli Drakenmiler takođe su istupili sa apelima. Ekman je predložio 90-dnevnu pauzu kako bi se omogućili diplomatski pregovori i izbegla veća šteta. Loeb je na društvenoj mreži X podelio izveštaj američkog instituta koji tvrdi da tarifni plan „nema nikakvog ekonomskog smisla“.

Izveštaji Bank of America pokazuju da su hedž fondovi masovno prodavali akcije prošle nedelje, dok su mali investitori i dalje pokušavali da „kupe dno“ — sada sa značajnim gubicima. Ako i oni počnu da prodaju, tržišta bi mogla da uđu u novu fazu rasprodaje.

U zaključku, trenutna tržišna kriza nije samo posledica jedne odluke, već kumulativni rezultat sve napetijih trgovinskih odnosa, političke neizvesnosti i globalne zavisnosti lanaca snabdevanja. Kako tržišta budu reagovala u narednim danima, biće jasno da li su Trampove tarife samo početak dublje sistemske nestabilnosti.

 

Investiraj odmah