Inflacija u SAD-u tvrdoglavo raste, potrošači sve oprezniji

Analitički tim TW24
Foto: Canva
31.03.2025

Inflacija u SAD-u tvrdoglavo raste, potrošači sve oprezniji

Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama nastavila je da raste tokom februara, prema podacima koje je objavio američki Zavod za ekonomsku analizu. Osnovni indeks cena lične potrošnje, koji isključuje hranu i energiju, povećan je za 0,4% u odnosu na prethodni mesec i čak 2,8% u odnosu na isti period prošle godine, što je više od očekivanja ekonomista.

Istovremeno, domaćinstva su pokazala veću opreznost u potrošnji, koja je, prilagođena inflaciji, porasla svega 0,1% nakon velikog pada u januaru. Stručnjaci smatraju da je taj pad uzrokovan lošim vremenskim uslovima, ali trenutni podaci sugerišu rastuću zabrinutost potrošača zbog finansijske situacije. Ovakav trend dolazi u nezgodno vreme, budući da politika predsednika Donalda Trampa, naročito uvođenje carina, preti dodatnim inflatornim pritiscima. 

Ove mere izazvale su negativan sentiment među potrošačima i kompanijama, povećavajući rizik od stagflacije ili čak recesije. Federalne rezerve SAD nedavno su upozorile na mogućnost sporijeg ekonomskog rasta i ubrzanje inflacije, ali predsednik FED-a Džerom Pauel uverava da će inflacija izazvana carinama biti privremena. Ipak, FED je odlučio da za sada ne menja kamatne stope, čekajući jasniju sliku o posledicama Trampove trgovinske politike, posebno pred najavljeno obraćanje sledeće nedelje.

Amerika traži ključnu ulogu u obnovi Ukrajine

Sjedinjene Američke Države predložile su Ukrajini sporazum kojim bi Vašington dobio pravo prvenstva nad budućim investicijama u velike infrastrukturne projekte i prirodne resurse u toj zemlji. Administracija Donalda Trampa želi da osigura značajan uticaj nad projektima izgradnje puteva, železnica i luka, kao i u eksploataciji minerala, nafte i gasa.

Prema nacrtu sporazuma, SAD bi osnovale poseban fond za obnovu Ukrajine, kojim bi Vašington imao većinsku kontrolu. Ukrajina bi morala polovinu prihoda od svih novih projekata da uplaćuje u ovaj fond, a američka strana bi prvo vraćala novac za ekonomsku i vojnu pomoć koju je pružala od početka ruske invazije 2022. godine. Tek nakon što SAD povrate svoj uloženi novac i dodatnu godišnju kamatu od 4%, Ukrajina bi mogla da ostvari zaradu. Ovaj predlog zabrinuo je zvanični Kijev, jer bi američka kontrola mogla zakomplikovati proces pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji i sprečiti saradnju sa drugim međunarodnim partnerima. Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski rekao je da sporazum zahteva detaljnu analizu, dodajući da želi očuvati bliske odnose sa SAD-om, ali uz jasno definisane granice saradnje. Pregovori o konačnoj verziji sporazuma još uvek traju, a ukrajinska strana priprema sopstvene izmene koje će uskoro biti predstavljene Vašingtonu.

Kanada najavila promenu odnosa sa SAD

Kanadski premijer Mark Karni upozorio je da će Kanada morati značajno da smanji svoju ekonomsku zavisnost od Sjedinjenih Američkih Država zbog rastućih tenzija u odnosima dve zemlje. Reagujući na pretnje američkog predsednika Donalda Trampa o uvođenju tarifa na kanadsku robu, Karni je ocenio da tradicionalno partnerstvo zasnovano na ekonomskoj integraciji i bezbednosnoj saradnji više ne postoji. 

Karni je naglasio da SAD više nisu partner na kojeg se Kanada može pouzdati, te da će zemlja biti primorana da se okrene drugim međunarodnim saveznicima, poput Francuske i Velike Britanije. Prema njegovim rečima, kanadska vlada već radi na planovima koji bi omogućili brzo preusmeravanje trgovinskih veza prema drugim tržištima. 

Povod za ove oštre izjave bile su najavljene američke tarife od 25% na automobile i auto-delove iz Kanade, što je izazvalo žestoke reakcije u Otavi. Karni je mere Vašingtona opisao kao „direktan napad“ na kanadsku ekonomiju i jasno kršenje postojećih trgovinskih sporazuma između dve zemlje. Kanada je spremna na uzvratne mere ukoliko SAD potvrde svoje pretnje nakon najavljenog obraćanja predsednika Trampa 2. aprila.

Tencent ulaže 1,16 milijardi evra u Ubisoft – akcije francuske kompanije skočile 10%


Francuska kompanija za razvoj video-igara Ubisoft (UBIP) zabeležila je rast akcija za više od 10% nakon objave strateškog partnerstva sa kineskim tehnološkim gigantom Tencentom (0700). Tencent će investirati 1,16 milijardi evra u novoosnovanu ćerka-kompaniju Ubisofta, čija se ukupna vrednost procenjuje na oko četiri milijarde evra.

Nova kompanija objediniće neke od najpoznatijih Ubisoftovih franšiza, među kojima su Assassin’s Creed, Far Cry i Tom Clancy’s Rainbow Six. Cilj je dodatni razvoj ovih igara, kao i jačanje finansijskog položaja matične kompanije, navode iz Ubisofta. Analitičari ocenjuju da će ova investicija pružiti Ubisoftu veću finansijsku fleksibilnost, budući da ulaganje Tencenta predstavlja skoro dve trećine tržišne vrednosti kompanije pre objave dogovora. Na Pariskoj berzi akcije Ubisofta dostigle su vrednost od 14,3 evra, čime je ukupna tržišna kapitalizacija kompanije porasla na oko 1,9 milijardi evra. Stručnjaci smatraju da je saradnja sa Tencentom pozitivan korak, koji bi mogao doprineti rešavanju finansijskih izazova i istovremeno ukazati na potcenjenost Ubisofta, potencijalno vodeći daljim promenama u poslovnoj strukturi.

Lululemon beleži slabiju prodaju, carine dodatno zabrinule investitore – akcije pale 10%

Akcije poznatog proizvođača luksuzne sportske odeće, Lululemon Athletica (LULU), pale su za 10% nakon što je kompanija saopštila slabije prognoze zarade i upozorila na probleme zbog američkih tarifa na robu iz Kine i Meksika.

Prema rečima izvršnog direktora kompanije, Calvina McDonalda, nesigurnost u američkoj ekonomiji i zabrinutost potrošača zbog inflacije doveli su do smanjenja potrošnje i slabije posećenosti prodavnica u prvom kvartalu ove godine. Lululemon je procenio negativan uticaj tarifa na oko 20 baznih poena u prognozi prihoda za 2025. godinu. Očekuje se prihod između 11,15 i 11,30 milijardi dolara, što je manje od procena analitičara od 11,31 milijarde dolara. Takođe, prognozirana godišnja zarada po akciji je između 14,95 i 15,15 dolara, ispod očekivanih 15,30 dolara. Kompanija već neko vreme beleži pad tražnje zbog snažne konkurencije brendova poput Alo Yoga i Vuori, čiji stilovi bolje odgovaraju novim trendovima. Iako je Lululemon tokom praznične sezone premašio očekivanja analitičara s prihodom od 3,61 milijarde dolara i profitom od 6,14 dolara po akciji, analitičari upozoravaju da će dalji rast biti izazovan zbog prekomernih zaliha i slabijeg interesovanja kupaca na ključnom američkom tržištu.

Investiraj odmah