Intel u fokusu nakon ponude Apollo Global-a; tržišta čekaju nove ekonomske poteze
Američki terminski ugovori na akcije ukazuju na stabilan dan na Wall Streetu, dok su indeksi blizu rekordnih vrednosti. Investitori čekaju nove signale o daljoj monetarnoj politici nakon prošlonedeljne značajne odluke Federalne rezerve o smanjenju kamatnih stopa. Fjučers ugovori na S&P 500 (MES) porasli su za 0,1%, dok se pažnja preusmerava na komentare zvaničnika FED-a, uključujući predsednike regionalnih banaka Rafaela Bostika i Austana Gulsbija. Intelove (INTC) akcije skočile su za 5% u premarket trgovanju nakon vesti da je Apollo Global Management ponudio višemilijardersku investiciju u ovu kompaniju, što je dovelo do pozitivnih očekivanja investitora.
Evropski trgovci, s druge strane, analiziraju lošije od očekivanih podatke o proizvodnji, što je podstaklo špekulacije o agresivnijem smanjenju kamatnih stopa od strane Evropske centralne banke. Evro je oslabio, a prinosi na nemačke obveznice su pali, što odražava zabrinutost da je ekonomski oporavak u regionu usporen. Najbolje rezultate zabeležile su tzv. defanzivne industrije poput telekomunikacija, nekretnina i prehrambene industrije.
Istovremeno, kineska tržišta dobijaju na snazi zahvaljujući spekulacijama da će biti najavljeni novi podsticaji nakon smanjenja kratkoročne kamatne stope. Zlato (XAUUSD) je dostiglo rekordne vrednosti zbog rastućih geopolitičkih tenzija na Bliskom Istoku, podstičući interesovanje investitora za sigurnim utočištima u nesigurnim vremenima.
Zvaničnici Fed-a daju ključne signale posle smanjenja kamatne stope
Ove nedelje pažnja je usmerena na izjave zvaničnika Federalnih rezervi, nakon što je prošle srede kamatna stopa smanjena za 50 baznih poena. Ovo je prvo smanjenje od marta 2020. godine, a cilj ovog poteza je stabilizacija ekonomije nakon perioda visoke inflacije.
Odluka nije bila jednoglasna, jer je guvernerka Michelle Bowman preferirala manje smanjenje od 25 baznih poena, upozoravajući da bi oštro smanjenje moglo poslati pogrešnu poruku u trenutku kada je inflacija i dalje iznad cilja Fed-a od 2%.
Investitori će tokom nedelje čuti stavove ključnih zvaničnika, uključujući predsednike Fed-a Atlante i Čikaga, kao i predsednika Jeromea Powella, koji će govoriti na godišnjoj konferenciji američkog Trezora. Powell je istakao da je tržište rada "u solidnom stanju", ali je napomenuo da je smanjenje stope osmišljeno kako bi se podstakla veća tražnja za radnom snagom. Iako je tržište rada usporilo u avgustu, pažnja analitičara sada se prebacuje na septembarske podatke, koji će biti objavljeni 4. oktobra.
Harris preuzima prednost u trci za predsednika SAD-a
Najnovija anketa NBC News-a pokazuje da potpredsednica SAD-a Kamala Harris vodi ispred bivšeg predsednika Donalda Trumpa u trci za predsedničke izbore 2024. godine. Prema rezultatima ankete, Harris ima prednost od 5 procenata među registrovanim biračima, sa 49% naspram 44% podrške Trumpu.
Ovaj preokret u odnosu na jul, kada je Trump imao blagu prednost, dolazi nakon povlačenja aktuelnog predsednika Joe Bidena iz trke. U međuvremenu, Harris je zabeležila porast popularnosti za 16 procenata, što je najveći rast zabeležen u NBC-ovim anketama još od vremena kada je George W. Bush postao popularniji nakon napada 11. septembra.
Iako Trump i dalje uživa podršku po ključnim pitanjima poput ekonomije i inflacije, anketa ukazuje da je veliki broj birača nezadovoljan trenutnim stanjem u zemlji, što je Harris pozicioniralo kao kandidatkinju koja može doneti promene. Izbori su zakazani za šest nedelja, a trka ostaje neizvesna.
Apollo ponudio investiciju od 5 milijardi dolara u Intel
Apollo Global Management ponudio je investiciju do 5 milijardi dolara u kompaniju Intel (INTC). Prema izveštaju Bloomberga, ova investicija bi imala karakteristike vlasničkog kapitala, što bi kompaniji Intel omogućilo da dobije neophodni manevarski prostor u periodu restrukturiranja.
Intel se trenutno bori sa smanjenom prodajom i troškovnim izazovima, dok izvršni direktor Pat Gelsinger sprovodi velike promene u poslovanju. Kompanija je već najavila planove za smanjenje broja zaposlenih za 15.000 ljudi i privremeno zaustavljanje novih fabrika u Evropi. Pored toga, Apollo je već ranije ove godine stekao 49% udela u zajedničkom projektu za Intelovu novu fabriku u Irskoj, vrednu 11 milijardi dolara.
Iako još uvek nije postignut konačan dogovor, ova investicija bi mogla biti ključna za Intel kako bi se oporavio na tržištu, gde je vrednost akcija ove godine pala za 60%, daleko iza konkurencije kao što su TSMC (TSM) i Nvidia (NVDA). Predstavnici kompanija Apollo i Intel odbili su da komentarišu dalji razvoj situacije.
UniCredit povećava udeo u Commerzbank-u uprkos protivljenju Berlina
Italijanska banka UniCredit (UCG) povećala je svoj udeo u nemačkoj Commerzbank-i (CBK) na oko 21%, postajući najveći akcionar, uprkos nedavnom protivljenju nemačke vlade. UniCredit je sklopio ugovore koji će joj omogućiti da stekne dodatnih 11,5% udela, čime će više nego udvostručiti svoj trenutni vlasnički udeo od 9%.
Ovaj potez dolazi samo nekoliko dana nakon što je Berlin nagovestio da je protiv preuzimanja Commerzbank-e, banke koju i dalje delimično kontroliše nakon spasavanja tokom finansijske krize. Nemačka vlada poseduje oko 12% udela u Commerzbank-i i planirala je da proda deo institucionalnim investitorima, ali UniCredit je neočekivano preuzeo ceo paket.
Iako UniCredit još nema odobrenje regulatora za povećanje udela iznad 10%, italijanska banka koristi derivate kako bi osigurala pravo na buduće preuzimanje. Izvršni direktor UniCredit-a Andrea Orcel naglasio je da ostaje otvoren za sve opcije, ali ne planira neprijateljsko preuzimanje. Nemačka vlada i dalje insistira da Commerzbank ostane nezavisna i profitabilna institucija, dok je ovaj neočekivani razvoj izazvao zabrinutost zbog budućnosti nemačkog bankarskog sektora.
Grafik dana: Rastuća verovatnoća recesije i agresivna smanjenja kamatnih stopa do 2025. godine
Tržište trenutno procenjuje da postoji 50% šanse da će Sjedinjene Američke Države ući u recesiju do juna 2025. godine, što predstavlja značajan skok u odnosu na samo 10% verovatnoće zabeležene u julu, prema podacima Bloombergovog indikatora. U isto vreme, postoji i 50% šanse da će Federalne rezerve smanjiti kamatne stope za najmanje 200 baznih poena u narednih osam meseci, što je agresivnija mera u poređenju sa ranijim prognozama smanjenja od 150 baznih poena do kraja 2025. godine.
Očekivanja o recesiji prate poslednje smanjenje kamatnih stopa od 50 baznih poena, što je predstavljalo najveće iznenađenje za tržišta još od 2008. godine. Ovaj razvoj događaja ukazuje na to da tržište uzima u obzir mogućnost značajnog ekonomskog pada u skorijoj budućnosti.
Prema CME FedWatch alatu, tržište sada daje jednake šanse za smanjenje kamatnih stopa za četvrtinu ili pola procenta na sledećem sastanku u novembru, dok se za decembar procenjuje 50% šanse za smanjenje od 75 baznih poena i 27% za smanjenje od 50 baznih poena.