Kina pokazuje sve veće znake usporavanja

Analitički tim TW24
Foto: Canva
02.09.2024

Kina pokazuje sve veće znake usporavanja, SAD slavi Praznik rada

Globalna tržišta akcija  počinju septembar lošim tonom, jer se investitori pripremaju za tradicionalno najizazovniji mesec za akcije. Amerika danas slavi Praznik rada. Evropski indeks Stoxx 600 pao je sa rekordnog nivoa zabeleženog u petak, pri čemu su posebno pogođeni sektori automobilske industrije i potrošačkih dobara. Ovaj pad usledio je nakon podataka koji pokazuju 4. uzastopni mesec kontrakcije u kineskoj proizvodnoj aktivnosti, zajedno sa produbljivanjem krize na tržištu stambenih nekretnina. Slično tome, rudarski giganti Rio Tinto (RIO) i BHP Group (BHP) zabeležili su pad zbog pada cena gvožđa. 

Naredna sedmica donosi nekoliko ključnih događaja koji će oblikovati tržišta i ekonomske tokove. Oči investitora prvenstveno će biti uprte u izveštaj o zapošljavanju u SAD-u za avgust, koji bi mogao da pruži važne signale o budućem kretanju kamatnih stopa. Očekuje se da će Federalne rezerve započeti snižavanje stopa na septembarskom sastanku. Svaka naznaka slabljenja tržišta rada mogla bi izazvati dodatne strahove od recesije, što bi imalo značajan uticaj na tržišta. Pored toga, objava podataka o poslovnoj aktivnosti SAD-a i evrozone pružiće dodatne uvide u stanje industrijske proizvodnje i usluga. Dok je PMI (indeks menadžera nabavke) evrozone blago porastao, zahvaljujući uslugama u Francuskoj, industrijska proizvodnja nastavlja da opada, naročito u Nemačkoj. U SAD-u, proizvodni PMI je zabeležio pad, što ukazuje na mogućnost daljeg usporavanja i potrebu za prilagođavanjem monetarne politike.

Izraelci započeli veliki štrajk za primirje

Izraelci su u ponedeljak započeli velike radničke štrajkove i ponovo izašli na ulice u najjačem pokušaju do sada da primoraju vladu premijera Benjamina Netanjahua da prihvati prekid vatre sa Hamasom i obezbedi oslobađanje talaca koji se nalaze u Gazi. Državni službenici u nekoliko ministarstava ostali su kod kuće ili su izašli na proteste, dok su mnoge pošte i filijale banaka bile zatvorene, a predavanja na univerzitetima otkazana. Ben Gurion, glavni aerodrom u zemlji, obustavio je poletanja između 8 i 10 sati. Vlada preduzima pravne mere kako bi pokušala da zaustavi širenje štrajkova.

Bes u Izraelu raste nakon što su tela šest talaca pronađena u tunelu u Pojasu Gaze. I protesti i štrajkovi odražavaju nezadovoljstvo prema Netanjahuu, za kojeg kritičari tvrde da produžava rat, čime smanjuje šanse za prevremene izbore, umesto da prioritizuje bezbedan povratak oko 100 preostalih talaca u Gazi. Netanjahu je izjavio da nije spreman da promeni kurs, uprkos pritiscima.

Sednica Saveta bezbednosti završena je sinoć bez dogovora o predlogu ministra odbrane Yoava Galanta da se odustane od insistiranja da izraelske trupe ostanu u koridoru Filadelfi između Gaze i Egipta — što je ključno pitanje u pregovorima s Hamasom. 

Kineskoj ekonomiji hitno potrebni podsticaji?

Kineska ekonomija pokazuje sve izraženije znake usporavanja, dok tržište nekretnina nastavlja da vuče privredu nadole, što naglašava hitnost vladinih intervencija kako bi se ostvario sve teže dostižan rast. Prema zvaničnim podacima, industrijska proizvodnja u Kini je u avgustu zabeležila pad četvrti mesec zaredom. Dodatno, podaci o prodaji nekretnina pokazali su pogoršanje krize u sektoru stambene izgradnje, nakon što je kompanija China Vanke, jedan od najvećih kineskih građevinskih developera, prijavila polugodišnji gubitak prvi put u više od dve decenije.

Čak i privatni indeks menadžera nabavke (PMI) za proizvodnju, koji je često pokazivao snažnije rezultate, ukazuje na ozbiljne izazove. Iako je indeks porastao na 50,4 u avgustu, nakon pada u zoni kontrakcije u julu, cene proizvodnih materijala su pale prvi put u pet meseci, dok su proizvođači smanjili prodajne cene kako bi ostali konkurentni.

Uprkos zabrinutostima ekonomista, vlada još nije reagovala agresivnije. Manje od polovine planiranih budžetskih izdataka je realizovano u 2024. do sad, dok ministar finansija i dalje tvrdi da je ekonomija stabilna, sa rastom od 5% u H1. Ipak, mnogi stručnjaci smatraju da su dodatni podsticaji neophodni, posebno ako spoljašnja tražnja nastavi da se smanjuje.

Sinochem prodaje udeo u zajedničkom poduhvatu sa Exxonom

Kineska državna naftna i hemijska kompanija Sinochem (600500) planira da proda svoj 40% udeo u američkom zajedničkom poduhvatu sa naftnim gigantom Exxon Mobil (XOM), vrednom više od 2 milijarde $. Sinochem je nedavno angažovao investicione bankare iz Barclays-a (BCS) da mu pomognu u mogućoj prodaji udela u zajedničkom poduhvatu Wolfcamp.

Exxon, koji je većinski vlasnik i operater ovog poduhvata, ima pravo otkupa u slučaju prodaje. Ipak, izvori upozoravaju da su razmatranja o prodaji još u ranoj fazi i da dogovor sa Exxon-om ili drugim zainteresovanim stranama, kao što su konkurentske azijske državne naftne korporacije, nije zagarantovan. Sinochem bi mogao odlučiti i da zadrži svoj udeo.

Ako dođe do prodaje, to bi označilo kraj Sinochem-ovog 11-godišnjeg angažmana u Permskom basenu, ključnom za revoluciju u proizvodnji nafte iz škriljaca u SAD-u. Sinochem je svoj udeo stekao 2013. od Pioneer Resourcesa, kada je proizvodnja na tom zemljištu iznosila oko 10.000 barela ekvivalenta nafte dnevno. Najnovija proizvodnja na tom zemljištu iznosi preko 44.000 barela ekvivalenta nafte dnevno, od čega je približno 75% nafta.

Intel planira da proda delove kompanije

Intel (INTC) se priprema za ključni sastanak svog odbora direktora sredinom septembra, na kojem će izvršni direktor Pat Gelsinger predstaviti planove za prodaju delova kompanije i smanjenje kapitalnih izdataka, u pokušaju da ožive nekada dominantnog proizvođača čipova. Prema izvorima, planovi će uključivati smanjenje troškova kroz prodaju biznisa, uključujući programabilnu jedinicu čipova Altera, koju Intel više ne može da finansira iz nekada značajne dobiti kompanije.

Očekuje se da će Gelsinger i njegovi saradnici predstaviti ove planove na sastanku odbora, što bi moglo uključivati i planove za smanjenje kapitalnih izdataka na proširenje fabrika, uključujući moguće obustavljanje ili potpuno zaustavljanje projekta fabrike u Nemačkoj vredne 32 milijarde $.

Intel je angažovao Morgan Stanley (MS) i Goldman Sachs (GS) kao savetnike u vezi sa prodajom poslovnih jedinica. Ovaj sastanak odbora dolazi u kritičnom trenutku za Intel, koji prolazi kroz jedan od najtežih perioda u svojoj istoriji dok pokušava da sustigne konkurente u eri veštačke inteligencije, poput Nvidije, koja dominira tržištem AI čipova. Očekuje se da će se na sastanku doneti ključne odluke o tome koje će biznise Intel zadržati, a koje će prodati.

Grafik dana: Inflacija blizu Fedovog cilja?

Dok su rezultati Nvidia-e (NVDA) privukli najveći deo pažnje prošle nedelje, drugi važan događaj na ekonomskom frontu, koji je možda ostao u senci, jeste najnoviji inflacioni pokazatelj. Indeks lične potrošnje (PCE) pokazao je da su cene u julu (isključujući volatilne cene hrane i energije) porasle za 0,2% u odnosu na jun, u skladu sa očekivanjima. 

Sa potvrdom ovog podatka, dogodilo se nešto vrlo važno: Fed-ov preferirani inflacioni pokazatelj ponovo je počeo da se kreće ispod cilja od 2%, koji je bio svetinja protekle dve godine. Kako ilustruje grafikon, podaci za poslednja tri meseca, na godišnjem nivou, postavljaju ovaj ključni pokazatelj na 1,8%. Od početka inflacione krize, ovaj nivo je zabeležen dva puta, u avgustu i decembru prošle godine. Međutim, s obzirom na to da tržište rada pokazuje znake zdravog hlađenja, postoje indikacije da bi ovaj put moglo biti drugačije. Ako se ovaj trend nastavi u periodu od šest meseci i dalje – više monotonih inflacionih izveštaja moglo bi značiti veću fleksibilnost za Fed prilikom odlučivanja o budžetu i tempu smanjenja kamatnih stopa.

Investiraj odmah