Počinje skup u Džekson Holu; Kamala Haris prihvatila predsedničku nominaciju
Tržišta beleže blagi rast uoči govora Jeromea Powella na skupu u Jackson Hole-u, dok investitori traže naznake o tome koliko brzo i koliko daleko će Federalne rezerve smanjiti kamatne stope. Powellov govor, zakazan za 16h po našem vremenu, bio je glavna tačka fokusa tokom cele nedelje, a tržišta su juče doživela pad zbog zabrinutosti da bi mogao da odbaci agresivna očekivanja tržišta u vezi sa smanjenjem kamatnih stopa. Istovremeno, strategisti iz JPMorgan Chase & Co. (JPM) i Deutsche Bank (DB) očekuju umerene promene na tržištu obveznica tokom konferencije, dok trgovci opcijama očekuju manje oscilacije na tržištima akcija u narednim danima.
Akcije Ubera (UBER) pale su za 1,2% nakon što je najavio višegodišnje partnerstvo sa Cruise-om, podružnicom General Motorsa (GM), koje omogućava uključivanje autonomnih vozila Cruise-a na Uberovu platformu za prevoz. Akcije Workday (WDAY) skočile su za 12% nakon što je ovaj dobavljač softvera za upravljanje ljudskim resursima nadmašio očekivanja u pogledu prihoda za Q2 i najavio plan otkupa akcija u vrednosti od milijardu $. Akcije Nvidia-e (NVDA) porasle su za 1,2% nakon što su analitičari Evercore ISI savetovali investitore da kupuju akcije pre nego što kompanija objavi kvartalne izveštaje, naglašavajući da su zabrinutosti oko kašnjenja Blackwell čipova "preterane." Akcije Qualcomma (QCOM) porasle su za 1,2% nakon što je gigant u proizvodnji čipova sklopio dogovor sa Sequans Communicationsom o kupovini 4G IoT tehnologija francuske poluprovodničke kompanije.
Guverner BOJ Ueda i dalje za povećanje stopa
Guverner Banke Japana, Kazuo Ueda, upozorio je danas da globalna tržišta ostaju nestabilna dok je ponovio svoju posvećenost povećanju stopa ukoliko inflacija i ekonomski rast u zemlji ostanu na pravom putu. Izjave Uede usledile su nakon gotovo šest nedelja ekstremne tržišne nestabilnosti, tokom koje je jen oslabio na istorijski nizak nivo od 161 jen za $, pre nego što je naglo preokrenuo kurs i ojačao više od 10%. Japansko tržište dostiglo je najviši nivo svih vremena, pre nego što je doživelo najveći jednodnevni pad u istoriji.
Centralna banka je u martu ukinula politiku negativnih kamatnih stopa nakon decenija povremenih deflatornih pritisaka. Ueda je parlamentu rekao da je nedavna nestabilnost izazvana pre svega zabrinutostima oko američke ekonomije, a ne povećanjem stopa Banke Japana u julu, ali je istakao da "domaća i inostrana tržišta ostaju nestabilna, tako da ćemo pratiti razvoj tržišta s veoma visokim osećajem hitnosti." Uprkos nestabilnosti, Ueda je naglasio da nema promene u osnovnom stavu centralne banke, te da će prilagoditi monetarnu politiku ako budu uvereni da se pokazatelji kreću u skladu sa prognozama. Njegove izjave, koje su podigle vrednost jena za oko 0,5% u odnosu na $, usledile su nakon pitanja o julskoj odluci o povećanju stopa, za koju su kritičari rekli da je praćena zbunjujućim porukama centralne banke.
Kamala Haris prihvatila predsedničku nominaciju Demokratske stranke
Kamala Haris je zvanično prihvatila predsedničku nominaciju Demokratske stranke, držeći govor u kojem je naglasila svoju posvećenost borbi za srednju klasu i zaštitu reproduktivnih prava Amerikanaca.
Haris je u svom govoru istakla svoju biografiju kao ključnu prednost u rešavanju problema ekonomije, imigracije i kriminala, koji se često smatraju ranjivim tačkama Demokratske stranke. Oštro je kritikovala svog republikanskog protivnika, Donalda Trumpa, optuživši ga da radi isključivo u sopstvenom interesu, a ne u interesu građana. Tokom konvencije, Haris je prikazala svoju kandidaturu kao put ka prevazilaženju političkih podela i razdora izazvanih pandemijom i političkim sukobima.
Demokratska konvencija takođe je poslužila kao platforma za demonstraciju široke koalicije koju će Harris morati da okuplja kako bi osigurala pobedu na predstojećim izborima. Dok su u Čikagu održavani protesti zbog rata u Gazi, Harris je priznala duboke podele po tom pitanju, ali je navela da je administracija predsednika Bidena posvećena okončanju sukoba i postizanju mira na Bliskom istoku, uz zaštitu prava i sigurnosti svih strana u sukobu.
CEO Nestléa daje ostavku
Nestlé (NESN) je objavio da dugogodišnji izvršni direktor Mark Schneider napušta kompaniju, dok se kompanija suočava sa usporavanjem rasta prodaje i padom vrednosti akcija. Kompanija je saopštila da će Schneidera naslediti Laurent Freixe, dugogodišnji zaposleni i šef poslovanja za Latinsku Ameriku, počevši od 1.9. Schneider će podneti ostavku na članstvo u upravnom odboru i neće imati dalju funkciju u kompaniji.
Ova promena dolazi nekoliko nedelja nakon što su akcije Nestléa pale na nivoe poslednji put viđene 2017, kada je Schneider preuzeo kormilo. Prošlog meseca, kompanija je smanjila svoju prognozu prodaje za tekuću godinu, pošto je snizila cene kako bi podstakla potrošače na veće kupovine. Schneider se poslednjih godina suočavao sa pitanjima investitora u vezi sa nizom visokoprofilnih problema. Tokom svojih osam godina na čelu, on je prodao niz poslova sa sporim rastom. Zaključio je i ugovor sa Starbucksom (SBUX) za licenciranje poslovanja sa kafom za kućnu upotrebu, što se pokazalo kao unosan potez.
Freixe je na konferenciji za medije izjavio da namerava da proširi tržišni udeo i podstakne organski rast fokusirajući se na osnovne proizvode, ključne platforme i pristup usmeren na kupce. Produktivnost i upravljanje troškovima radi postizanja održivog i profitabilnog rasta biće ključni, rekao je.
Tesla ostala bez finansijskog rukovodioca
Tesla (TSLA) se suočava sa još jednom promenom u vrhu rukovodstva nakon što je Sreela Venkataratnam, potpredsednica zadužena za finansijske operacije, napustila kompaniju. Venkataratnam, koja je provela 11 godina u Tesli, najavila je na LinkedIn-u da se povlači sa svoje pozicije i da će uzeti pauzu od posla. Njen odlazak predstavlja značajan gubitak za kompaniju jer je bila jedna od dve najviše rangirane žene u Teslinom menadžmentu. Preostala je samo Laurie Shelby, potpredsednica za zaštitu životne sredine, zdravlje, bezbednost i sigurnost.
Tokom svog mandata, Venkataratnam je imala ključnu ulogu u strateškim inicijativama, uključujući izgradnju fabrika, povećanje proizvodnje vozila i širenje Teslinog energetskog sektora. Pod njenim vođstvom, Tesla je doživela izuzetan rast, podigavši svoju tržišnu kapitalizaciju sa 4 milijarde $ na vrhunac od 1 trilion dolara u 2021, dok trenutno trguje sa kapitalizacijom od oko 700 milijardi $. Kompanija je protekle godine doživela niz odlazaka visokoprofilnih rukovodilaca, uključujući finansijskog direktora i šefa energetskog sektora, koji su bili ključni igrači u periodu brzog rasta prodaje vozila i globalne ekspanzije.
Grafik dana: Evro dostiže godišnje maksimume u odnosu na dolar. Treba li evrozona da slavi?
Evro je pre dva dana dostigao najviši nivo u odnosu na američki dolar u više od godinu danaod 1,1173 $, kako su se investitori fokusirali na potencijalna smanjenja kamatnih stopa u SAD-u. Evro je sada druga najuspešnija valuta u odnosu na dolar ove godine, odmah nakon funte. Situacija u kojoj se evro nalazi predstavlja mač sa dve oštrice za ekonomiju evrozone. S jedne strane, jačanje evra povećava cenu izvoza, što može negativno uticati na konkurentnost evropskih proizvoda na svetskom tržištu. S obzirom na to da izvoz čini značajan deo ekonomije evrozone, svako smanjenje tražnje za evropskim proizvodima u inostranstvu moglo bi da pritisne privredu, koja se već suočava s usporavanjem rasta. S druge strane, jači evro može pomoći u obuzdavanju inflacije jer smanjuje troškove uvoza, uključujući energente i sirovine.
Dok se tržišta i dalje suočavaju s neizvesnošću, jedno je sigurno: Evropska centralna banka mora pažljivo balansirati između očuvanja stabilnosti cena i podrške ekonomskom rastu. Sve oči su uprte u ECB i Christine Lagarde, koja će morati da pronađe način da snizi vrednost evra bez povećanja inflacije, ili da se suoči s izazovom jače valute koja može ugroziti već usporeni rast evropske ekonomije. U međuvremenu, globalna tržišta će nastaviti da prate razvoj situacije, dok investitori traže znakove o daljem pravcu politike centralnih banaka.