Pad američkih fjučersa, rast evropskih akcija uz oprez investitora
Tržišta kapitala beleže pomešane signale dok se bliži kraj godine. Američki fjučersi na akcije zabeležili su pad nakon mirne trgovinske sesije u četvrtak, dok su evropske akcije ostvarile rast u usporenom prazničnom trgovanju. Investitori su oprezni zbog potencijalnih ekonomskih i političkih faktora koji bi mogli oblikovati tržišta u narednim mesecima. Najnoviji podaci o zahtevima za naknade za nezaposlene nisu značajno uticali na očekivanja investitora, ali najavljena ekonomska politika novoizabranog predsednika Donalda Trampa izaziva zabrinutost. Njegovi predlozi, poput mogućih tarifa i smanjenja poreza, mogli bi dodatno podstaći inflaciju, što bi zahtevalo strožiji pristup Federalnih rezervi. Prinos na desetogodišnje američke obveznice ostao je blizu sedmomesečnog maksimuma, dok je dolar indeks ostao na putu da zabeleži najbolju godinu od 2015.
Evropski indeks Stoxx Europe 600 (DJ600) porastao je za 0,5%, ali uz znatno niži obim trgovanja, tipičan za kraj godine. Najveći pad zabeležila je kompanija Delivery Hero SE (DHER) nakon što je tajvanski regulator odbacio prodaju njenog brenda Foodpanda kompaniji Uber (UBER). U Aziji, MSCI indeks Azije i Pacifika zabeležio je rast peti dan zaredom, dok su japanske akcije skočile nakon slabljenja jena na petomesečni minimum. Japanski ministar finansija najavio je mogućnost intervencije kako bi se smanjila prekomerna volatilnost valute. Podaci iz Tokija pokazali su ubrzanje inflacije i snažan rast maloprodaje, što povećava pritisak na Banku Japana da preispita svoju monetarnu politiku.
Na tržištu roba, cena rude gvožđa pala je ispod 100 dolara po toni, što je najniži nivo u poslednjih pet nedelja, usled slabih industrijskih rezultata u Kini. Nafta je zabeležila rast, dok je cena zlata ostala stabilna. Kriptovalute su pokazale mešovite performanse, s blagim rastom bitkoina, iako su primećeni znaci slabljenja njegovog nedavnog trenda.
Politička kriza u Južnoj Koreji: Parlament opozvao vršioca dužnosti predsednika
Politička nestabilnost u Južnoj Koreji dostigla je novi vrhunac nakon što je parlament opozvao vršioca dužnosti predsednika Hana Duk-sua. Odluka je doneta velikom većinom od 192 glasa, što predstavlja prvi slučaj opoziva vršioca dužnosti predsednika u istoriji zemlje.
Han je preuzeo ovu funkciju nakon što je predsednik Jun Suk-jeol suspendovan zbog kratkotrajnog proglašenja ratnog stanja, odluke koja je povučena samo šest sati kasnije. Opoziv Hana dodatno je destabilizovao političku scenu u trenutku kada Južna Koreja već trpi ekonomske i bezbednosne pritiske. Vršilac dužnosti premijera i ministar finansija Čoi Sang-mok sada preuzima vođstvo države. Stručnjaci, međutim, izražavaju sumnju u njegovu sposobnost da istovremeno upravlja ključnim državnim funkcijama, ocenjujući trenutnu situaciju kao ozbiljan institucionalni izazov. Kriza već izaziva ekonomske posledice, uključujući pad vrednosti južnokorejskog vona na najniži nivo od 2009. godine, dok tržišta beleže povećanu volatilnost. Ova politička neizvesnost dodatno ugrožava privredni oporavak zemlje, koja se suočava sa padom izvoza i odlaskom stranog kapitala.
Pad akcija Nissan-a usled neizvesnosti oko sporazuma sa Honda-om
Akcije Nissan Motor Co. (7201) zabeležile su značajan pad od 7,8% na zatvaranju u petak, dok je pad u toku sesije bio veći od 15%, što je njihov najveći intradnevni gubitak u poslednjih 26 godina. Ovaj nagli pad dolazi usled povećane volatilnosti na tržištu, dok investitori spekulišu o uslovima predstojećeg sporazuma sa Honda Motor-som (HMC).
Planirano spajanje dve kompanije uključuje osnivanje zajedničke holding kompanije do avgusta 2026. godine. Početni odnos razmene akcija, prema procenama, mogao bi biti 5:1 u korist Honda-e, što je izazvalo razočaranje među Nissan-ovim investitorima, koji su očekivali povoljnije uslove. Iako je Nissan ostvario rast od 51% od objave potencijalnog sporazuma, stručnjaci upozoravaju da je ovaj skok kratkog daha, naglašavajući da će se sporazum zasnivati na „razumnim procenama.“ Volatilnost na tržištu povećala je obim trgovanja akcijama Nissan-a za preko 600% u odnosu na prosečan tromesečni obim, dok je njihova 30-dnevna volatilnost dostigla najviši nivo u poslednjih 16 godina. Investitori sada čekaju konačne detalje sporazuma, dok interna restrukturiranja u Nissan-u mogu dodatno uticati na budući odnos razmene akcija i vrednost kompanije.
Cena gasa u Evropi raste usled neizvesnosti oko tranzita kroz Ukrajinu
Cene prirodnog gasa (NG) u Evropi beleže rast nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio da je malo verovatno da će novi tranzitni sporazum sa Ukrajinom biti postignut pre isteka trenutnog ugovora krajem godine.
Referentni fjučersi za gas skočili su u petak za 5%, dok se tržište suočava sa mogućim prekidom isporuka koje čine oko 5% evropske potražnje. Iako je to relativno mali deo, gubitak ovih količina dodatno bi povećao zavisnost evropskih zemalja od gasa iz Norveške i tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Sjedinjenih Država. Predložena rešenja za nastavak tranzita, poput preuzimanja kontrole nad isporukama od strane Mađarske, Slovačke, Turske ili Azerbejdžana, nailaze na prepreke zbog dugoročnih ugovora Gazproma, što je Putin potvrdio kao ključni izazov. Dodatni spor predstavlja i tužba ukrajinskog Naftogaza protiv Gazproma zbog neplaćenih tranzitnih naknada. Putin je naglasio da je povlačenje tužbe preduslov za postizanje novog dogovora. Cene holandskih fjučersa, glavnog evropskog indikatora, porasle su na 46,78 evra po megavat-satu, dok evropska skladišta gasa beleže pad ispod 75% kapaciteta, što dodatno povećava zabrinutost na tržištu.
Rast priliva u američke fondove ukazuje na stabilizaciju tržišta
Američki fondovi akcija zabeležili su značajan priliv sredstava u nedelji zaključno sa 25. decembrom, što je znak oporavka tržišta nakon nedavne volatilnosti. Prema podacima LSEG Lipper-a, neto priliv je iznosio 20,56 milijardi dolara, čime su nadoknađeni gubici iz prethodne nedelje, kada je zabeležena rekordna neto prodaja od 49,7 milijardi dolara.
Optimizam investitora podstaknut je nižim inflacionim pokazateljima i usvajanjem privremenog zakona koji je sprečio zatvaranje američke vlade. Izveštaj Ministarstva trgovine pokazao je da je PCE indeks cena u novembru porastao za samo 0,1%, ispod očekivanja analitičara, što je obnovilo nade za dalje smanjenje kamatnih stopa Federalnih rezervi u 2025. godini.
Na globalnom nivou, fondovi akcija privukli su 34,38 milijardi dolara, dok su fondovi za zlato i plemenite metale zabeležili najveći nedeljni priliv u poslednjih devet nedelja, sa 1,25 milijardi dolara. Fondovi tržišta novca u SAD-u ostvarili su priliv od 41,72 milijarde dolara.
Trampove pretnje tarifama izazivaju globalni haos u lancima snabdevanja
Američke i evropske kompanije ubrzavaju narudžbine i razmatraju povećanje cena, dok kineske fabrike traže kupce na drugim tržištima. Uticaj tarifa postaje sve očigledniji, ne samo u poslovnim strategijama već i u globalnim trendovima koje ilustruju ključni podaci, od pominjanja tarifa na sastancima kompanija sa investitorima, preko zabrinutosti zvaničnika FED-a.