Rudarenje kriptovaluta - ko je nadležan za regulisanje ove oblasti?

Jasmina Ostojić/Tradewin 24
Foto: Canva
07.09.2022

Ko je nadležan za regulisanje oblasti digitalne imovine?


Kada je u pitanju regulativa iz ove oblasti u Srbiji možemo reći da je tanka linija između nadležnosti Komisije za hartije od vrednosti i Narodne banke Srbije, ali očekujemo podzakonske akte koji će ovo detaljnije regulisati. Prema novom Zakonu, sama inicijalna ponuda digitalnih tokena, odnosno njihovo izdavanje je regulisano i ispunjava visoke standarde. 

Naše zakonodavstvo predviđa platforme za trgovanje koje mogu osnivati organizatori tržišta i kojom digitalnom imovinom se može trgovati na sekundarnom tržištu. Zakon je ovde fleksibilan te kaže da se na platformi za trgovanje mogu uključiti pored digitalne imovine izdate u R. Srbiji u skladu sa zakonodavstvom i digitalna imovina izdata pre stupanja na snagu ovog Zakona. Takođe, na sekundarnom tržištu mogu se listirati i digitalna imovina izdata u inostranstvu bilo da se radi o digitalnoj imovini koja je izdata u skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini ili ne. Za razliku od  tržišta kapitala gde članovi berze mogu da budu samo brokersko-dilerska društva, platformi za trgovanje digitalnom imovinom mogu pristupati kako društva sa dozvolom nadzornog organa tako i ostala pravna lica, preduzetnici i fizička lica. 

Zakonodavac reguliše zabranu manipulacija i zloupotreba na tržištu što predstavlja određeni stepen zaštite investitora. Pored toga, regulišu se i ovlašćeni učesnici, odnosno pružaoci usluga u vezi sa digitalnom imovinom. Ovo će sve doprineti povećanju sigurnosti prenosa digitalne imovine. Međutim, zloupotrebe se ne mogu izbeći u potpunosti.

Velika novina ne nalazi se u Zakonu o digitalnoj imovini već u zakonu koji reguliše plaćanje poreza na dohodak građana. Dopunjen je deo zakona koji reguliše plaćanje poreza na kapitalnu dobit. Kao i kod svake druge imovine, porez na kapitalnu dobit plaća se kada je nabavna vrednost niža od prodajne vrednosti. Pojednostavljeno rečeno, ukoliko si u plusu plaća se porez na tu pozitivnu razliku. Ako si kupio digitalnu imovinu na sekundarnom tržištu, nabavnu vrednost dobijaš ukoliko pomnožiš cenu sa količinom. 

 

Međutim, šta se dešava kada je u pitanju rudarenje kriptovaluta? 

Naše zakonodavstvo kaže da se tada nabavnom vrednošću smatra iznos troškova koje si ti kao obveznik imao u vezi sa sticanjem predmetne kriptovalute, odnosno digitalne imovine. I jako je bitno da možeš dokumentovati ove troškove. Prodajnu vrednost je uvek lakše odrediti. Kada prodaš kriptovalutu, količinu pomnožiš sa cenom i to predstavlja prodajnu vrednost. Ovde smo samo malo zagrebali u ovu tematiku. Naime, potrebno je mnogo više redova kako bi se ovo detaljno razjasnilo. Svakako je potrebno da znamo da kada prodamo digitalnu imovinu nastaje obaveza plaćanja poreza.

Na kraju možemo da izvedemo zaključak da se donošenjem Zakona o digitalnoj imovini započelo sa regulisanjem ove oblasti u Srbiji. Nastavak je usledio menjanjem i drugih zakona, od kojih je za imaoce digitalne imovine najvažniji Zakon o porezu na dohodak građana. Oblast je dosta kompleksna te je nemoguće obraditi sve teme vezane za digitalnu imovinu u jednom tekstu. 

U nekom od narednih tekstova ćemo sigurno obraditi i ostale zanimljive teme iz ove oblasti.

 

Iskoristi sve šanse koje ti berza pruža i otvori trgovački račun kod licenciranog brokera #1 TradeWin24.  Izbor sigurnog partnera za investiranje je jedan od najvažnijih uslova za uspeh na berzi.

 

Izjava odricanja od odgovornosti: Informacije na internet stranicama Društva, pojedinačnim porukama e - pošte i individualnim razgovorima objavljene su isključivo u informativne i marketinške svrhe te ne predstavljaju poziv za kupovinu ili i zvršenje bilo kakve investicije. Trgovanje finansijskim proizvodima može doneti kako dobitke tako i gubitke. Posebno špekulativno može biti trgovanje proizvodima s polugom (leveridžom) kao što su, ali ne isključivo, finansijski derivati. Svako spominjanje rizika u publikacijama, povezano sa određenim proizvodom ili uslugom, ne sme se inetreba shvatiti kao pun i celovit popis svih rizika koji su povezani s takvim proizvodom ili uslugom, te s toga Društvo sugeriše svim klijentima da se dodatno upoznaju sa svim rizicima, pre zaključivanja bilo koje transakcije  ili ulaganja. Detaljni je o rizicima pogledajte ovde. . .

Investiraj odmah