Oporavak berzi nakon pada: Slabija inflacija donosi olakšanje investitorima
Nakon niza oštrih gubitaka, američko tržište akcija pokazalo je znake oporavka, podstaknuto usporavanjem inflacije koje je donelo olakšanje investitorima zabrinutim zbog ekonomske neizvesnosti. Inflacija je u februaru porasla za 0,2%, što je slabiji rast od očekivanog i predstavlja najsporiji tempo u poslednja četiri meseca.
Podaci Zavoda za statistiku rada (BLS) pokazuju da su potrošačke cene usporile nakon januarskog rasta od 0,5%. Osnovna inflacija, koja isključuje volatilne kategorije hrane i energije, takođe je iznosila svega 0,2%. Ovi podaci podstakli su optimizam na tržištu, jer ukazuju na potencijalnu stabilizaciju cena nakon višemesečne stagnacije u suzbijanju inflacije. Fjučersi na S&P 500 (MES) porasli su za 1,3%, dok je Nasdak 100 (MNQ) ojačao za 1,7%. Indeks Dau Džons (MYM) beleži rast od 1%. Među tehnološkim gigantima, Tesla Inc. (TSLA) prednjači u dobicima, dok je Intel Corp. (INTC) skočio za 9%. Međutim, ne beleže svi sektori pozitivne rezultate. Akcije kompanije iRobot Corp. (RBT) naglo su pale nakon što je uprava izrazila sumnju u održivost poslovanja. Takođe, volatilnost tržišta ostaje visoka, što pokazuje VIX (VIX) indeks, čija je terminska kriva trenutno u fazi inverzije, signalizirajući povećanu neizvesnost. Analitičari smatraju da će slabiji rast inflacije doneti predah Federalnim rezervama, koje su pod pritiskom da prilagode monetarnu politiku. Tržište trenutno računa na tri smanjenja kamatnih stopa (ZQ) tokom 2025. godine, ali će dalji inflatorni trendovi odrediti da li će centralna banka promeniti svoj pristup. Goldman Saks (GS) je smanjio svoju prognozu za kraj godine za S&P 500 indeks sa 6.500 na 6.200 poena, uz obrazloženje da su niža prognoza rasta BDP-a, više carine i veća tržišna neizvesnost ključni faktori koji utiču na smanjenje očekivanih prinosa.
Roche preuzeo prava na novu terapiju za gojaznost u ugovoru vrednom do 5,3 milijarde
Švajcarska farmaceutska kompanija Roche (ROG) postigla je dogovor sa danskim Zealand Pharma o zajedničkom razvoju i komercijalizaciji novog leka za gojaznost, petrelintida. Ovim partnerstvom Roche jača svoje prisustvo na tržištu lekova za mršavljenje i nastoji da sustigne vodeće kompanije Novo Nordisk (NVO) i Eli Lilly (LLY).
Sporazum predviđa da Zealand Pharma odmah dobije 1,65 milijardi dolara, dok bi ukupna vrednost mogla dostići 5,3 milijarde dolara, u zavisnosti od uspeha kasnijih kliničkih ispitivanja i prodajnih rezultata. Petrelintid pripada novoj generaciji lekova koji imitiraju hormon amilin, prirodno lučen zajedno sa insulinom tokom obroka. Za razliku od trenutno dominantnih GLP-1 lekova, amilin može doprineti boljem očuvanju mišićne mase, što bi predstavljalo značajan napredak u terapiji gojaznosti. Prema dogovoru, Roche i Zealand će zajedno plasirati lek u SAD i Evropi, dok Roche preuzima ekskluzivna prava na ostalim tržištima. Vest o sporazumu izazvala je snažnu reakciju na berzama – akcije Zealanda skočile su za 45%, dok su Rocheove porasle za 4%. Istovremeno, akcije konkurentskog Novo Nordiska zabeležile su pad od 6%, dok su akcije Eli Lilly pale za 2%
EU uvodi kontramere na američki uvoz nakon novih tarifa
Evropska komisija najavila je kontramere na američki uvoz kao odgovor na nove tarife SAD na čelik i aluminijum iz EU. Ova odluka dolazi nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele tarifu od 25% na evropski izvoz ovih metala, što je naišlo na oštre kritike iz Brisela.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ocenila je američke tarife kao neopravdane i štetne po trgovinske odnose. „Tarife su porezi. One narušavaju lance snabdevanja, povećavaju neizvesnost i ugrožavaju radna mesta,“ istakla je ona, upozorivši da će poskupljenja pogoditi i američko i evropsko tržište.
EU planira odgovor u dve faze. Prvi korak biće ukidanje suspenzije ranijih kontramera koje su uvedene 2018. i 2020. godine kao odgovor na ranije američke trgovinske restrikcije. Te mere će ponovo stupiti na snagu 1. aprila. U drugoj fazi, Komisija predlaže nove kontramere na američki izvoz, kako bi se odgovorilo na poslednje tarife SAD koje pogađaju više od 18 milijardi evra vrednog evropskog izvoza.
Očekuje se da će ove mere biti uvedene do sredine aprila i mogle bi obuhvatiti američke proizvode u vrednosti do 26 milijardi evra.
Strahovi od recesije u SAD na 40%, upozorava glavni ekonomista J.P. Morgana
Verovatnoća da će američka ekonomija ući u recesiju tokom ove godine porasla je na 40%, upozorava Bruce Kasman, glavni ekonomista J.P. Morgana (JPM). Ova procena je značajno viša u odnosu na početnih 30%, koliko je banka predviđala početkom godine.
Kasman ističe da bi rizik mogao dodatno rasti, posebno ako bivši predsednik Donald Tramp sprovede planirane recipročne tarife od aprila. U tom slučaju, šanse za recesiju mogle bi premašiti 50%, jer bi nove trgovinske barijere unele dodatnu neizvesnost u globalnu ekonomiju i negativno uticale na poslovanje. J.P. Morgan trenutno predviđa rast BDP-a SAD od 2%, ali finansijska tržišta pokazuju znake zabrinutosti. Američke berze su u poslednjim danima doživele najveći pad u proteklim mesecima, jer investitori strahuju da bi trgovinske politike mogle usporiti privredu. Ekonomisti Goldman Sachsa (GS) i Morgan Stanleya (MS) već su snizili svoje prognoze rasta BDP-a SAD na 1,7% i 1,5%, što dodatno potvrđuje rastući pesimizam. Kasman upozorava da bi nepredvidiva ekonomska politika mogla potkopati poverenje investitora, narušavajući stabilnost tržišta i pravnu sigurnost, što bi dugoročno moglo imati ozbiljne posledice po američku ekonomiju.
Porsche u padu: Slaba potražnja i visoki troškovi smanjuju profit
Nemački proizvođač luksuznih automobila Porsche (P911) suočava se sa ozbiljnim finansijskim izazovima, nakon što je u 2024. godini zabeležio značajan pad profita.
Operativni profit Porschea pao je za 22,6%, na 5,64 milijarde evra, dok su prihodi blago smanjeni na 40,08 milijardi evra. Operativna marža je pala sa 18% na 14,1%, što ukazuje na smanjenje profitabilnosti, uprkos tome što je kompanija ostvarila rekordnu prodaju u četiri od pet globalnih regiona. Ukupan broj isporučenih vozila iznosio je 310.718 jedinica, što je 3% manje nego prethodne godine. Najprodavaniji model bio je Cayenne, sa 102.889 prodatih primeraka, dok su Macan i 911 takođe ostvarili solidne rezultate. Kako bi stabilizovao poslovanje, Porsche planira smanjenje radne snage za 4.000 radnih mesta do 2029. godine, uz restrukturiranje globalnog poslovanja. Kompanija ulaže 800 miliona evra u obnovu modela Cayenne, Panamera, Taycan, 911 i budući električni Macan, dok istovremeno razmatra lansiranje novog SUV-a sa klasičnim i hibridnim pogonom. Akcije Porschea pale su za 4%, dostigavši najniži nivo od izlaska na berzu 2022. godine, dok analitičari izražavaju zabrinutost da kompanija neće uspeti da nadoknadi pad prodaje povećanjem cena.
Grafik dana: Fidelity očekuje stagflaciju u 2025!
Fidelity International, globalna investiciona kompanija koja upravlja sa preko 740 milijardi dolara vrednom imovinom, nedavno je izašla sa svojom makroekonomskom analizom koja, između ostalog, uključuje i scenario za SAD.
Analitičari ove renomirane kompanije trenutno predviđaju scenario stagflacije (50%) kao najrelaniji za američku ekonomiju u 2025 godini. To podrazumeva ispodprosečan trend rasta uz relativno visoku inflaciju. Čini se da američko tržište akcija kroz nedavni oštar pad se upravo prilagođava na pomenuti stagflatorni scenario koji se očekuje.
Takođe veliku verovatnoću ima i scenario ciklične recesije (40%). Ciklična recesija je privremeni pad ekonomske aktivnosti koji se javlja kao deo prirodnog poslovnog ciklusa (poznatog i kao ekonomski ciklus). Poslovni ciklus ima četiri faze: ekspanziju (rast), vrhunac, recesiju (pad) i oporavak. Ciklična recesija je faza pada koja je obično privremena i povezana sa širim ekonomskim silama, za razliku od strukturnih recesija koje su uzrokovane dubljim, trajnijim problemima u ekonomiji.