Tramp najavljuje nove tarife

Analitički tim TW24
Foto: Canva
26.11.2024

Donald Tramp najavljuje nove tarife, Intel dobija 7,9 milijardi USD za jačanje proizvodnje čipova u SAD-u

Najava novoizabranog predsednika Donalda Trampa o uvođenju dodatnih tarifa od 10% na kineski uvoz i 25% na robu iz Meksika i Kanade izazvala je značajne oscilacije na globalnim tržištima. Ove mere, koje su prema Trampu usmerene na suzbijanje ilegalnih migracija i trgovine drogom, dodatno komplikuju situaciju na već osetljivom tržištu i stvaraju rizike za lanac snabdevanja. 

Američki indeksi reagovali su oporavkom nakon početnih padova, međutim, sektor automobila pokazao je ranjivost, pri čemu su akcije General Motors-a pale za 4%, dok je Ford zabeležio gubitak od 2%. Oba proizvođača značajno zavise od uvoza iz ovih zemalja što ih čini posebno pogođenim Trampovom politikom. Slabljenje meksičkog pezosa i kanadskog dolara dodatno odražava zabrinutost investitora. Uz to, pažnja investitora je usmerena na zapisnik sa sastanka Federalnih rezervi, gde se očekuje dodatna pojašnjenja o potencijalnim inflacionim pritiscima. Iako su Federalne rezerve nedavno smanjile kamatne stope za 25 baznih poena, inflaciona kretanja ostaju ključna tema za buduće monetarne poteze. Evropske i azijske berze pratile su ovaj trend, beležeći padove usled očekivanja negativnog uticaja tarifa na trgovinske tokove. 

Na nivou pojedinačnih kompanija, Roche-ova objava akvizicije Poseida Therapeutics-a u vrednosti od 1,5 milijardi dolara izazvala je skok akcija te kompanije za više od 200%. Istovremeno, Dick’s Sporting Goods ostvario je rast od 6,4% zahvaljujući snažnoj prodaji. S druge strane, Kohl’s i Best Buy suočili su se sa padom akcija od 12% i 7,4%, zbog slabije potražnje i smanjenih prognoza. Posebnu pažnju privukao je rast akcija kompanije Eli Lilly i Novo Nordisk, nakon što je Bajdenova administracija predložila proširenje pokrivenosti Medicare-a i Medicaid-a na lekove za mršavljenje. Ova inicijativa otvara značajan potencijal za tržište farmaceutskih proizvoda, s obzirom na rastuću potražnju za ovim tretmanima.

Donald Tramp najavljuje nove tarife

Novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp izazvao je buru na tržištima najavom dodatnih tarifa na uvoz iz Kine, Meksika i Kanade. U objavama na svojoj mreži Truth Social, Tramp je precizirao da će uvesti dodatnih 10% tarifa na kineske proizvode i 25% na robu iz Meksika i Kanade. Ove mere obrazložio je kao odgovor na ilegalnu trgovinu drogom i migracije koje, kako tvrdi, narušavaju bezbednost SAD-a.

Kanadski dolar pao je na najniži nivo u četiri godine, dok je vrednost meksičkog pesa takođe oslabila. Kineski juan beleži blage gubitke na međunarodnom tržištu. Tramp je optužio Kinu da ne preduzima dovoljno oštre mere protiv trgovaca fentanilom i najavio da će tarife ostati na snazi dok se trgovina drogom i ilegalne migracije ne zaustave. Ove najave dolaze u trenutku kada je Tramp imenovao Skota Besenta za ministra finansija, što su mnogi tumačili kao znak potencijalne stabilnosti ekonomske politike. Kanadski premijer Džastin Trudo već je razgovarao sa Trampom, naglašavajući da minimalan broj migranata prelazi preko kanadske granice. Tržišta i analitičari ocenjuju da ove mere mogu izazvati rast inflacije, povećati geopolitičku neizvesnost i narušiti integrisane trgovinske tokove Severne Amerike.

Intel dobija subvenciju od 7,9 milijardi dolara za oživljavanje američke proizvodnje čipova

Administracija predsednika Džoa Bajdena obezbedila je Intel-u (INTC) subvenciju od 7,9 milijardi dolara kako bi podržala domaću proizvodnju poluprovodnika. Ovo je najveća direktna subvencija iz programa Zakona o čipovima i nauci iz 2022. godine, koji ima za cilj revitalizaciju američke industrije čipova.

Intel će sredstva koristiti za projekte u Arizoni, Oregonu i Novom Meksiku, dok projekat u Ohaju, zbog odlaganja, trenutno ne ispunjava uslove za podršku. Kompanija će ove godine dobiti najmanje milijardu dolara za prekretnice koje je već ostvarila. 

Ovaj sporazum dolazi u ključnom trenutku za Intel, koji pokušava da povrati poverenje tržišta usred finansijskih problema i tehnoloških izazova. 

Kompanija planira da uloži 100 milijardi dolara u proizvodne kapacitete u SAD, uključujući čipove za vojsku, što je ključni deo američke strategije za povećanje globalnog tržišnog udela u proizvodnji naprednih poluprovodnika.

Roche preuzima Poseida Therapeutics za 1,5 milijardi dolara

Švajcarska farmaceutska kompanija Roche  (ROG) objavila je planove za preuzimanje svog američkog partnera Poseida Therapeutics (PSTX) u transakciji vrednoj do 1,5 milijardi dolara. Ovaj potez, fokusiran na inovativne terapije imunološkim ćelijama, ima za cilj borbu protiv različitih vrsta karcinoma krvi i autoimunih bolesti.

Prema ugovoru, Roche će platiti 9 dolara po akciji u gotovini, dok će akcionari dobiti dodatne bonuse do 4 dolara po akciji, u zavisnosti od postignutih rezultata. Očekuje se da će preuzimanje biti završeno u prvom kvartalu 2025. godine. Ova akvizicija donosi Poseidine CAR-T terapije, koje koriste genetski modifikovane ćelije za napad na ćelije raka, u portfelj kompanije Roche. Pored toga, Poseida razvija inovativne terapije za tumore i autoimune bolesti, kao i platformu za genetski inženjering.

Izvršni direktor Roche-a, Tomas Šineker, ubrzava tempo akvizicija kako bi nadoknadio pad prodaje u oblasti onkologije i ojačao razvoj novih lekova. Prethodno je kompanija najavila preuzimanje firme Carmot za 2,7 milijardi dolara.

Huawei izaziva pažnju novim Mate 70 pametnim telefonom i operativnim sistemom

Kineski tehnološki gigant Huawei lansirao je novu seriju pametnih telefona Mate 70, označavajući važan korak ka povratku na tržište premijum uređaja. Ovaj model donosi značajna unapređenja, uključujući prvi mainstream sistem za satelitsko slanje poruka, poboljšan procesor i novi operativni sistem HarmonyOS NEXT, čime se kompanija u potpunosti odvaja od Google-ovog (GOOGL) androida.

Predstavljen u Šenženu, Mate 70 je, prema rečima Ričarda Jua, predsednika Huawei Consumer Business Group, „najmoćniji Mate telefon do sada“. Operativni sistem HarmonyOS NEXT, koji povećava performanse za 40% u poređenju s prethodnim modelima, predstavlja ključnu tačku Huawei-jevog napora za softversku nezavisnost.

U trećem kvartalu 2024, Huawei je zauzeo drugo mesto na kineskom tržištu pametnih telefona, odmah iza Applea (AAPL) sa isporučenih preko 10 miliona uređaja. Oporavak kompanije prati i rast HarmonyOS ekosistema, koji trenutno ima više od 15.000 aplikacija, uz planove za širenje na 100.000 u narednim mesecima.

Analitičari prognoziraju rast S&P 500 indeksa i u 2025. godini

Prema najnovijim prognozama, S&P 500 indeks mogao bi do kraja 2025. godine doživeti značajan rast, prelazeći trenutni nivo od oko 6,000 poena. Prema analizama ključnih finansijskih institucija i eksperata, optimistični scenariji predviđaju nastavak uzlaznog trenda na tržištu akcija.

Najvišu prognozu daje Yardeni Research, koja predviđa da će S&P 500 dostići čak 7,000 poena, dok BMO Capital Markets očekuje rast do 6,700 poena. S druge strane, institucije poput RBC Capital Markets i Barclays predviđaju da će indeks završiti 2025. na nivou od 6,600 poena.

Morgan Stanley i Goldman Sachs dele nešto konzervativniji stav sa prognozom od 6,500 poena, dok je najskromnija procena došla od UBS-a, koja predviđa nivo od 6,400 poena.

Ove prognoze ukazuju na generalni optimizam u vezi sa tržištem akcija u narednoj godini, uprkos potencijalnim izazovima. U fokusu analitičara su faktori poput inflacije, kamatnih stopa i ukupnog ekonomskog rasta, koji će imati ključni uticaj na kretanje tržišta.

Investiraj odmah