Peking najavljuje „borbu do kraja”

Analitički tim TW24
Foto: Canva
08.04.2025

Trgovinski rat između SAD i Kine ulazi u novu fazu: Peking najavljuje „borbu do kraja”

Trgovinske tenzije između dve najveće svetske ekonomije, Sjedinjenih Američkih Država i Kine, ponovo su eskalirale nakon što je predsednik Donald Tramp zapretio dodatnim carinama od 50% na kinesku robu. Kao odgovor, kinesko Ministarstvo trgovine poručilo je da će se Kina „boriti do kraja” ukoliko SAD nastavi sa jednostranim merama. Peking je, u znak ozbiljnosti, devalvirao juan ispod ključnog praga u odnosu na dolar, prvi put od jeseni 2023. godine. Ova poteza signalizira pripreme za dugotrajan trgovinski sukob i pokušaj amortizacije posledica carina na kineski izvoz. Takođe, kineske vlasti su dale snažnu podršku domaćem tržištu akcija kako bi ublažile negativne efekte. 

I dok su poruke iz Pekinga bile oštre, globalna tržišta su reagovala sa optimizmom. Američki fjučersi na S&P 500, Nasdaq-100 i Dow Jones porasli su za više od 2%, dok su japanske akcije skočile za čak 6%, nakon što je Tokio imenovao zvaničnika za pregovore o tarifama. Evropska tržišta su takođe beležila rast. Međutim, nesigurnost ostaje dominantna. Iz Pekinga poručuju da je američko ponašanje „ucenjivačko” i da će Kina preduzeti sve potrebne kontramere kako bi zaštitila svoje interese, ako dodatne carine stupe na snagu.

SAD ostavlja prostor za trgovinske dogovore sa saveznicima, ali isključuje Kinu

Iako je Tramp zaoštrio retoriku prema Kini, njegova administracija pokazuje spremnost za razgovore sa drugim zemljama koje imaju trgovinski suficit sa SAD. Japan, Izrael i nekoliko drugih država već su kontaktirale Vašington sa namerom da sklope bilateralne sporazume o smanjenju carina. Sa druge strane, zvaničnici Bele kuće šalju oprečne poruke. Dok savetnik za trgovinu Piter Navarro tvrdi da „ovo nije pregovor”, sekretar Trezora Skot Besent ističe da su pregovori mogući i da su već u toku. On dodaje da više od 70 zemalja želi da postigne dogovor pre nego što nove carine budu uvedene. Poseban fokus je na Japanu, čije su akcije naglo porasle nakon najave o prioritetnom tretmanu u trgovinskim pregovorima. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu takođe je izrazio spremnost da eliminiše trgovinski deficit sa SAD, navodeći Izrael kao primer koji druge zemlje treba da slede. Uprkos otvorenosti za pregovore sa pojedinim državama, Tramp je kategorično odbacio mogućnost trenutnog ublažavanja mera prema Kini i zapretio da će obustaviti sve razgovore sa Pekingom, dodatno produbljujući jaz između dve sile.

Evropska unija bira taktiku balansiranja u sukobu Vašingtona i Pekinga

Za razliku od oštre reakcije Kine ili prilagodljivog pristupa Japana i Izraela, Evropska unija pokušava da zauzme srednji kurs. Zvaničnici u Briselu odložili su uvođenje novih kontramera, pokušavajući da ostave prostor za diplomatsko rešenje sa Vašingtonom. EU je predložila „nultu carinu za industrijsku robu” kao osnov za pregovore, ali je i dalje nastavila sa pripremama za tarife na stotine američkih proizvoda. Iako se neke osetljive robe, poput burbona iz Kentakija, više ne nalaze na listi za odmazdu, Unija ne isključuje mogućnost uvođenja dodatnih carina, uključujući i one na automobile. 

Britanska vlada, koja je među retkima prošla sa umerenim carinama (10%), naglašava da joj je prioritet postizanje trgovinskog sporazuma sa SAD. Ministarka finansija Rejčel Rivs izjavila je u parlamentu da je tržište stabilno, a britanski bankarski sistem otporan, oslanjajući se na informacije iz Banke Engleske. Međutim, za London, koji igra ključnu ulogu u globalnim transakcijama na tržištu derivata i deviza, svaki poremećaj u trgovinskim odnosima sa SAD može imati ozbiljne posledice.

Skok akcija velikih kompanija

U sektoru tehnologije, akcije Nvidia (NVDA), Intel (INTC) i Broadcom (AVGO) porasle su, prateći pozitivan sentiment na tržištu čipova. Suprotno trendu, TSMC (TSM) je zabeležio pad od 3,8% na berzi u Tajvanu, usled šire rasprodaje u tom regionu. 

U zdravstvu, akcije kompanija Humana (HUM), CVS Health (CVS) i UnitedHealth (UNH) skočile su nakon što je američka vlada najavila povećanje stopa refundacije za Medicare osiguravače od sledeće godine. 

Na azijskom tržištu, Toyota Motor (TM) beleži snažan rast zahvaljujući nadama da će Japan uspeti da postigne dogovor o smanjenju američkih carina. BYD (1211), najveći kineski proizvođač automobila, najavio je skok dobiti u prvom kvartalu, što je dovelo do rasta akcija za 4,8%. 

Od američkih brendova, Levi Strauss (LEVI) je prijavio bolje prihode od očekivanih, uz skok akcija od 12%, dok je Harley-Davidson (HOG), uprkos izazovima, porastao za preko 3% najavom potrage za novim izvršnim direktorom.

Investiraj odmah