UBS kupuje Credit Suisse u dogovoru teškom 3,3 milijarde dolara

Analitički tim TW 24
Foto: Canva
20.03.2023

POČETAK NEDELJE VRLO MIRAN, U FOKUSU MERŽER CS I UBS BANKE, ALI I SASTANAK FED-A

Tržišta su se na početku sedmice otvorila na neutralnoj teritoriji. Sa minusom prednjači bankarski sektor EU prevashodno zbog najavljenog spajanja problematične banke Credit Suisse sa švajcarskim gigantom UBS što je rezultiralo oštrim padom akcija obe banke - CS se srušio 60% na transakcionu cenu od oko 0,75 CHF, dok su akcije UBS-a oslabile za 7% zbog bojazni akcionara od efekta spajanja. Od ključnih događaja ove sedmice, ali i meseca tu je svakako sastanak američkog FED-a na kojem će se odlučivati o kamatnoj stopi. Većina tržišnih analitičara očekuje da će ključna kamata biti podignuta sa 4,75 na 5%, ali postoji i druga grupa analitičara koju predvodi banka Goldman Sachs koja smatra da bi FED mogao iznenaditi ovaj put, i u svetlu bankarske krize u SAD i EU, možda i stati sa dizanjem kamata kako bi relaksirao situaciju što bi moglo biti vrlo podsticajno za tržište akcija. Od drugih ekonomskih događaja svakako izdvajamo i ZEW anketu o poslovnom sentimentu u EU koja će biti objavljena u utorak u 11h, ali i anketu vodeće svetske analitičke kuće S&P Global koja će predstaviti svoje rezultate o poslovnoj klimi u EU i SAD u petak u 10h i 14:45h, respektivno.

UBS KUPUJE CREDIT SUISSE U DOGOVORU TEŠKOM 3,3 MILIJARDE DOLARA! DA LI JE OVO KRAJ KRIZE?

Švajcarski bankarski gigant UBS Group (UBSG) u istorijskom dogovoru preuzeće rivalsku banku  Credit Suisse Group (CSGN). Uz posredovanje švajcarske vlade i centralne banke zemlje, kao i evropskih i američkih regulatora, postignut je dogovor sa ciljem obuzdavanja krize poverenja koja je počela da se širi globalnim finansijskim tržištima.  UBS će preuzeti gubitak Credit Suisse u iznosu od 5 milijardi franaka, dok će švajcarska vlada dati garancije od 9 milijardi franaka za potencijalne gubitke od imovine koju preuzima UBS. Takođe, Švajcarska nacionalna banka nudi pomoć UBS-u u likvidnosti od dodatnih 100 milijardi franaka. Zbog hitnosti dogovora garancije regulatora bile su neophodne, jer Credit Suisse u svojim knjigama ima teško procenjivu imovinu koju UBS planira da likvidira.  Prema uslovima ugovora, akcionari Credit Suisse dobijaju 1 UBS akciju za svakih 22,48 akcija svoje banke što je ekvivalentno ceni od 0,76 švajcarskih franaka po akciji, saopštio je UBS. Akcije UBS-a pale su za 7% na otvaranju berze u Cirihu, dok je Credit Suisse pao za oko 60%, na oko 2,71 milijardi franaka tržišne kapitalizacije. 

Federalne rezerve i Ministarstvo finansija SAD-a pozdravile su dogovor, kao i Evropska centralna banka. Američke vlasti su u prethodnom periodu radile sa svojim švajcarskim kolegama, jer oba zajmodavca imaju obimne operacije u SAD, preneo je ranije Blumberg.  Švajcarske vlasti i regulatori u US i EU su tražile sporazum pre nego što se tržišta ponovo otvore u Aziji, kako bi se sprečila dalja "previranja". Očekuje se da će cela transakcija biti kompletirana do kraja godine, navodi se u saopštenju Credit Suisse od sinoć.  Preuzimanje 166 godina starog zajmodavca označava istorijski događaj za naciju, ali i za globalne finansije.

SI ĐINPING: RUSKO-KINESKI ODNOSI OSTAJU JAKI!

"Rusko-kineski odnosi prošli su kroz teške periode tokom svoje istorije, ali su se na kraju pokazali kao jaki", rekao je kineski lider Si Đinping u intervjuu ruskoj Gazeti uoči posete Moskvi.  Si, koji bi trebalo da stigne danas na razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, istakao je da se svet suočava sa „štetnim aktima hegemonije i dominacije". Nasuprot tome Kina i Rusija su učvrstile uzajamno poverenje i podstakle novi model odnosa velikih zemalja tokom protekle decenije, o čemu svedoči udvostručenje trgovine između dve nacije, koje je dostiglo 190 milijardi dolara 2022. godine, napisao je Si.  Ruski predsednik Vladimir Putin i kineski lider Si Đinping trebalo bi da održe pregovore u Moskvi 21. marta. Prema prethodnim izveštajima iz Kremlja, na pregovorima bi se razgovaralo o „aktuelnim pitanjima daljeg razvoja odnosa sveobuhvatnog partnerstva i strateške saradnje Rusije i Kine“.

CENA NAFTE NASTAVLJA DA SLABI

Cene nafte produžile su  korekciju ovog jutra.  Globalni benčmark, severno-morski Brent, pao je za 2% na 71.5 dolara po barelu ovog jutra, dok je laka nafta WTI, američki standard, pala za 2.2% na 65 dolara po barelu.  Nafta se trenutno trguje na najnižem nivou od decembra 2021. godine, a samo u ovom mesecu cena je pala za više od 15%. Ranije ovog meseca, analitičari su tvrdili da je pad nafte bio vođen likvidacijom pozicija hedž fondova. Sada, čini se da je pad cena posledica stresa u bankarskoj industriji, koji bi mogao da ubrza usporavanje globalne privrede što bi dovelo do pada tražnje za energentima. Prema oceni tehničkih analitičara banke GS, cena WTI nafte sada ulazi u jaku zonu podrške (63-65 USD) 

GRAFIK DANA: KOLIKI JE UDEO AKTIVE SVB BANKE U ODNOSU NA 4 NAJVEĆE BANKE U SAD-U?

Proteklih dana se intenzivno priča o riziku da se bankrot američke SVB banke proširi na ceo bankarski sistem SAD; Danas smo grafički prikazali odnos aktiva četiri najveće banke u SAD-u (JP Morgan, Bank of America, Citi bank i Wells Fargo) i problematične SVB banke; Ukupna aktiva vodećeg finansijskog četverca ima aktivu od preko 9.100 milijardi dolara, dok je aktiva SVB banke na 209 milijardi dolara ili samo 2,3% u odnosu na 4 vodeće banke.

 

Investiraj odmah