MICROSOFT - ANALIZA SOFTVERSKOG GIGANTA

TW24 Analitički tim
Foto: Canva
12.07.2022

♦  Microsoft Corporation (tiker na berzi MSFT) je američka multinacionalna tehnološka kompanija koja proizvodi računarski softver, potrošačku elektroniku, personalne računare, opremu za video igrice i povezane usluge sa sedištem u Redmondu, Vašington, SAD.

♦  Njegovi najpoznatiji softverski proizvodi su Windows linija operativnih sistema, Microsoft Office paket,  Internet pretraživač Explorer/Edge, Xbox platforma za video igrice, poslovna socijalna mreža LinkedIn sa 830 miliona korisnika.

♦  MS Of fice drži 48% svetskog tržišta softvera za produktivnost, Windows operativni sistem za desktop računare zauzima oko 74% globalnog tržišta dok Xbox konzola za video igrice ima udeo oko 53% na svetskom tržištu.

♦  U 2011. godini Microsoft je kupio  komunikacijsku  aplikaciju Skype Technologies za 8,5 milijardi dolara, u 2016. je akvizirao najveću socijalnu  mrežu  za  poslovne  korisnike  LinkedIn  za 26,2 milijardi dolara dok je početkom  ove  godine  napravio  i svoju najveću kupovinu ikada plativši  68,7  milijardi  dolara  u kešu za Activision Blizzard, kompaniju koja se bavi  razvojem video igrica, pokazujući kuda se kompanija strateški okreće u budućnosti. 

♦  Microsoft zauzima 21. mesto na Fortune 500 rang listi najvećih američkih korporacija po ukupnom prihodu i spada u grupu TOP 5 najvećih američkih kompanija za informacione tehnologije, pored Google, Amazon, Apple i Meta.

♦  Trenutna tržišna vrednost kompanije Microsoft je oko 1.893 milijarde dolara i ima preko 181.000 zaposlenih.

♦  Kumulativni finansijski rezultati poslovanja u fiskalnoj 2021. su bili prilično impresivni:

→  Ukupni prihodi su bili na nivou od 168 milijardi dolara registrujući skok od 18%

→  Operativna dobit je iznosila 70 milijarde dolara, +32%

→  Neto dobit 61,3 milijardi dolara, +38%

→  Zarada po akciji 7,97 dolara, +38%

                             

 

Struktura prihoda Microsofta je podeljena u nekoliko segmenata (podaci iz 2021):

 

♦  Najveći segment u prodaji čine  serverski  &  cloud  proizvodi  sa  31,3  procenata  a odmah iza sledi već čuveni Microsoft Office poslovni softver sa udelom  od  23,7 procenata dok se na trećem mestu po prodaji nalazi Windows operativni sistem za računare sa 14 procenata.

♦  Serveri & cloud proizvodi , Office softver i Windows opertivni sistemi čine gotovo 70% ukupne prodaje Microsofta što je prilična dominacija ove tri linije proizvoda u asortimanu.

♦  Video igrice čine 9,14% dok  prodaja  oglasa  i  pretplata  na  najvećoj  poslovnoj socijalnoj mreži LinkedIn čini tek oko 6,12%.

♦  Što se tiče rasta po segmentima, situacija u fiskalnoj 2021 godini je bila sledeća:

Serverski & Cloud proizvodi su skočili u 2021 za čak 27% u odnosu na prethodnu 2020 godinu a posebno jak skok je imao "Azure" cloud sistemi

→  Windows OEM prihodi su bili veći za 4%

→  Windows OEM prihodi su bili veći za 4%

→  Prihodi socijalne mreže LinkedIn-a su ubeležili porast od 27%

→  Microsoft Dynamic proizvodi su porasli 25% od čega liderski  softver  sa  planiranje resursa i CRM rešenja na nivou kompanije, "Dynamics 365", je imao skok prohoda od enormnih 43%.

→  Prihodi od konzola za igranje i video igrica su u prošloj godini skočili za 33% vođeni pre svega pojačanom prodajom "Xbox" igračkih konzola i sadržaja.

♦  Politika otkupa sopstvenih akcija i dividendi, kao vid vraćanja vrednosti akcionarima, je takođe u porastu zadnjih nekoliko godina

♦  Samo u fiskalnoj 2021 je otkupljeno sopstvenih akcija u vrednosti 22,97 milijardi dolara

♦  Dividenda po akciji u 2021 godini je iznosila 2.48 USD što na današnjoj ceni daje dividendni prinos od oko nepunih 1%.

♦  Do kraja fiskalne godine očekujemo kvartalnu dividende od oko 0,62 dolara po akciji bruto.

♦  Napomena: Microsoft svoju fiskalnu poslovnu godinu meri od 1. jula umesto od 1. januara kalendarske godine, tako da su kalendarski rezultati za Q1 2022 u stvari, prema Microsoft metodologiji, rezutati za treći kvartal fiskalne godine.

♦  Prihodi i dobit u Q1 2022 su bili takođe impresivni, nadmašivši očekivanja analitičara

♦  U prva tri meseca 2022 je generisano 49,4 milijarde dolara prihoda što je za 18% više u isti uporedni period iz 2021

♦  Operativna dobit je iznosila 20,4 milijardi USD (+19%)

♦  Kvartalna neto dobit u prva tri meseca 2022 bila na nivou od 16,7 milijardi USD (+8%)

 

 

 

 

♦  "Gledajući unapred, digitalna tehnologija će biti ključni input koji će osnaživati globalni ekonomski napredak", izjavio je Satya Nadella, izvršni direktor Microsoft-a nakon predstavljanja rezultata poslovanja za Q1 2022.

♦  Strukturno gledajući na prihode u Q1, prodaja softvera "Office" je porasla kod poslovnih subjekata za 12% dok je kod individualnih potrošača registrovan skok od 11%.

♦  LinkedIn prihodi su nastavili da rastu velikom brzinom + 34% dok je segement Dynamics dobio 22% na vrednosti u odnosu na uporedni kvartal prethodne fiskalne godine.

♦  Segment prodaje servera&clouda je skočio 29% dok je Windows OEM nadamašio  za + !!%

♦  Video igrice sa "Xbox" konzolom su donele za 4% veći prihod u ovom kvartalu dok su prohodi od oglašavanja i pretrage bili veći za 23%.

♦  Akcionarima je vraćeno ukupno 12,4 milijarde dolara kroz otkup sopstvenih akcija u prva tri meseca 2022 što je povećanje od 25% u odnosu na prva tri meseca iz 2021.

Cloud segment - Microsoft Azure

♦  Posmatrajući tempo rasta prihoda, posebno bi izdvojili visoku stopu rasta Azure cloud sistema.

♦  Uprošćeno rečeno, cloud predstavlja globalnu mrežu data centara koja omugućava korisnicima da svoje podatke pohrane kod njih i da istim pristupe sa bilo koje tačke planete.

♦  Trenutna veličina tržišta cloud usluga u 2022. godini je 454 milijarde dolara

♦  Prema projekciji analitičke kuće Precedence Research, do 2030. godine globalno tržište cloud servisa bi trebalo da se triplira na 1.614 milijardi dolara!

♦  Microsoft sa svojim cloud proizvodom Azure je drugi globalni igrač odmah iza Amazona.

 

♦  Po trenutnoj tržišnoj situaciji vidimo da je trend rasta Microsofta prilično jak dok svi ostali konkurenti ili stagniraju ili su u padu što može indicirati da ako se nastavi ovakav trend rasta učešća Azure clouda na cloud tržištu koje će se triplirati u narednih 8 godina, za očekivati je da će glavni dobitnik biti upravo akcije Microsofta

Metavers - virtuelna relanost stiže brže od očekivanja

♦  Metavres označava novi tehnološki koncept stvaranja potpuno digitalnog sveta u virtuelnoj realnosti. Uz pomoć VR naočara i drugih uređaja, korisnici će ulaziti u navedeni virtuelni svet i tamo se družiti, igrati igrice, održavati poslovne sastanke, posećivati razne događaje, putovati, edukovati se ali i kupovati ogromnu paletu proizvoda od potrošačkih artikala do digitalnih objekata.

♦  Globalna konsultantska kuća McKinsey je nedavno izašla sa svojom analizom u kojoj je projektovala enorman i vrlo brz rast metavers tržišta što je uzburkalo javnost zadnjih nedelja

 

♦  U projekcijama pomenute konsultantske kuće vidimo da bi tržište metaversa u narednih 8 godina moglo da eksplodira sa 200-300 milijardi USD na čak 4.000-5.000 milijardi  dolara

♦  Najveća primena kod potrošača bi bila u internet prodaji ali i video igricama, zabavi, edukaciji i marketing oglašavanju.

♦  Od industrija tektonske promene se mogu očekivati kod bankarstva, diskrecione proizvodnje, profesionalih usluga, maloprodaje, telekomunikacija, medija ali i procesne proizvodnje.

♦  Microsoft je početkom godine napravio svoju njaveću akviziciju kompanije Activision Blizzard koja je lider u industriji video igrica.

♦  Pomenuta kompanija u svom portfelju već ima neke od najpoznatijih igica na planeti poput: Call of Duty, Crash Bandicoot, Guitar Hero, Tony Hawk's, Spyro, Skylanders, World of Warcraft, StarCraft, Diablo, Hearthstone, Heroes of the Storm, Overwatch, and Candy Crush Saga.

♦  Nakon okončanja akvizicije. Microsoft će postati treća najveća globalna kompanija za video igrice posle kineskog Tencent-a i japanskog Sonija.

♦  Nema sumnje da će Microsoft uspeti da ostvari enorman rast na tržištu metaversa i to preko industrije igrica gde se već pozicionirao u top 3 globalna igrača.

♦  Takođe, mislimo da će segment cloud biznisa biti isto jak generator prihoda od metaversa kako kroz prodaju eksternim kupcima tako i od sinergije sa drugim segmentima poslovanja ove kompanije.

♦  Pre nekoliko dana je održan i prvi Metavers Standard Samit na kojem su se dogovarali standardi poslovanja u novom segementu digitalnog sveta.

♦  Učestvovalo je preko 40 najvećih svetskih kompanija među kojima je bio i Microsoft što nam najbolje govori koja je opredeljenost kompanije u budućnosti.

 

♦  Tržišna kapitalizacija je enormnih 1.915 milijardi što nam govori da je u pitanju jedna od najvećih tehnoloških kompanija na planeti

♦  Trenutni P/E racio, pokazatelj odnosa cene i neto dobiti po akciji je na 27,01 što je dosta više od repernog indeksa S&P 500 koji je trenutno na oko 17. Ovo nam može biti signal da je akcija precenjena u odnosu na ostatak tržišta što je verovatno posledica odličnih poslednjih  kvartalnih rezultata

P/E Forward P/E PEG P/S P/B P/C P/FCF Quick Ratio Current Ratio Debt/Eq LT Debt/EQ SMA20
27.01 24.10 1.68 9.95 11.91 18.29 41.69 1.90 2.00 0.40 0.38 -0.77%

 

♦  Prinos na aktivu (ROA) i prinos na akcijski kapital (ROE) su 21,4% odnosno 47% što su odlični pokazatelji efikasnosti poslovanja

♦  S obzirom da MSFT posluje u softverskoj industriji, neto profitne margine su jako visoke i kreću se oko 40% što je na nivou proseka grane.

ROA ROE ROI Gross Margina Oper. Margin Profit Margin
21.40% 47.00 28.20 68.70% 42.50% 37.60%

 

♦  Akcije MSFT su sa svog istorijskog vrha trenutno pale oko 26% što je jako slično u poređenju sa akcijama Apple-a i Alphabet-a. Amazon je s vrha pao već oko 40% dok je Meta imala ubedljivo najveći pad i sada se nalazi na oko -60% u odnosu na svoju rekordnu vrednost.

♦  Beta koeficijent, korelacija akcije sa opštim tržišnim kretanjem, je na nivou od 0,94 što je u ravni sa opštim tržištem kada govorimo o riziku volatilnosti.

52W High 52W Low RSI (14) Rel Volume Avg Volume Volume
-25.97% 7.18% 48.65 0.80 32.11M 25,861,448
Beta ATR Volatility Prev Close Price Change
0.94 7.92 2.31% 2.62% 253.13 258.86 2.26%

 

♦  Analiza insajderski trgovanja, u kojoj pratimo trgovačku aktivnost menadžmenta MSFT, nam govori da od marta 2022 nismo imali zabeleženih kupovina već samo prodaje i realizacije prodaja kroz isticanje bonusnih opcija - ovo može biti signal da menadžment misli da je akcija još uvek relativno skupa i da se čeka povljnija cena.

♦  Najnovija anketa analitičara okuljenih oko Reuters-a sugeriše sledeće:

Jako kupiti Kupiti Držati Prodati
19 29 3 -
Broj analitičara Broj analitičara Broj analitičara Broj analitičara

♦  Analitičari kao ciljanu cenu akcije vide 351 dolar što predstavlja potencijal rasta sa sadašnjeg nivoa od oko 33% (na dan 24.06.2022). 

♦  Mišljenja smo da kompanija MSFT ima jako dobru poziciju na globalnom tržištu kako zbog svoje veličine tako zbog razuđenosti proizvodno/uslužnog portfolija.

♦  Prema istraživanju kompanije Forbs, samo brand Microsoft  vredi  preko  162  milijarde dolara, što je treći brand po vrednosti na planeti, odmah iza Apple i Google.

♦  Poslovanje je vrlo stabilno i ide jasnim rastućim trendom u skoro svim segmentima.

♦  Posebno smo optimistični kada je reč  o  segmentu  video  igrica  i  cloud  biznisa  koji  će igrati veoma značajnu ulogu u budućnosti razvijanjem metavers ekosistema ali uopšte u razvoju novog digitalnog doba. Nema sumnje da  će  MSFT  imati  vodeću  ulogu  u  svim ovim procesima.

♦  Menadžment je sjajan na čelu sa iskusnim Satya Nadella koji je u kompaniji od davne 1992. godine dok je kao izvršni  direktor  od  2014.  godine.  Rezultati  zadnjih  nekoliko godina su sjajni što dokazuje njegovu izrazitu sposobnost u vođenju kompanije.

♦  Iako se dividendni prinos trenutno kreće oko 1% ne treba isključiti činjenicu da kompanija akcionare nagrađuje  na  drugi  način  -  kroz  pojačanu  kupovinu  sopstvenih akcija svake godine što može biti snažna poluga podrške ukoliko dođe do  eventualnih padova na tržištu izazavnih makroekonomskim faktorima.

♦  S kratkoročnog aspekta, postoji mogućnost da akcija sa celokupnim tržištem još skliza naniže, što je teško predvideti u ovom trenutku.

♦  S dugoročnog  aspekta,  nema  dileme  da  će  Microsoft  predvoditi  digitalnu  revoluciju novog doba što će sigurno i ulagači nagraditi pojačanim kupovinama u budućnosti.

 

 

♦  Na tehničkoj slici jasno vidimo da je rastući trend od 2009 godine i dalje vrlo aktuelan

♦  Akcija se trentno nalazi na našoj prvoj zoni tehničke podrške od 250-270 USD i čini se, da se za sad, odbija sa donje linije crvenog kanala.

♦  Pad od početka godine i dalje možemo tumačiti samo kao običnu A-B-C korekciju s vrha koja je čak i poželjna ako smatramo da akcija na dug rok ima potencijal za novi rast.

♦  Dnevni RSI (relativni indeks snage) je na 53 dok je nedeljni RSI na koti od 43 i oba su u rastućem modu što indicira da ima još prostora za rast.

♦  Probijanje crvenog kanala na dole (pad ispod nivoa od 240 USD), će biti znak tehničke slabosti.

♦  Ultimativni nivoi podrške su dole u zoni 125-140 USD gde je i korona dno iz 2020 godine ali i ultrajaka rastuća linija velikog belog kanala. To predstavlja idelanu zonu za kupce.

Iskoristi sve šanse koje ti berza pruža i otvori trgovački račun kod licenciranog brokera #1 TradeWin24.  Izbor sigurnog partnera za investiranje je jedan od najvažnijih uslova za uspeh na berzi.

Izjava odricanja od odgovornosti: Informacije na internet s t ranicama Društva, pojedinačnim porukama e - pošte, analizama, tekstovima i individualnim razgovorima objavljene su i sključivo u informativne i marketinške svrhe te ne predstavljaju poziv za kupovinu i l i i zvršenje bilo kakve investicije. Trgovanje f inansijskim proizvodima može doneti kako dobitke tako i gubitke. Posebno špekulativno može biti t rgovanje proizvodima s polugom ( l everidžom) kao š to su, ali ne i sključivo, f inansijski derivati. Svako spominjanje r i z i ka u publikacijama, povezano sa određenim proizvodom i l i uslugom, ne sme se i ne t reba shvatiti kao pun i celovit popis svih r i z i ka koji su povezani s takvim proizvodom i l i uslugom, te s toga Društvo sugeriše svim k l i j entima da se dodatno upoznaju sa svim r i z i c ima, pre zaključivanja bilo koje t ransakcije i l i ulaganja. Detaljnije o rizicima pogledajte ovde. . .

 

 

Investiraj odmah