Kina povećava carine na američku robu: Trgovinske tenzije ponovo rastu
Kineska vlada je najavila uvođenje novih carina od 125% na robu iz Sjedinjenih Američkih Država, kao odgovor na poslednji set tarifa koje je uvela američka administracija. Istovremeno, Bela kuća je korigovala prethodno saopštene podatke, potvrdivši da ukupna carinska opterećenja na kinesku robu sada iznose 145%. Kina je poručila da neće više linearno odgovarati na dodatna povećanja carina uz ocenu da trenutni nivo američkih mera čini američku politiku “smešnom”. Istovremeno, više država – uključujući Kanadu i članice EU – najavljuju razgovore s Vašingtonom i razmatraju sopstvene kontramere.
Zlato ponovo na rekordu
Cena zlata nastavila je da raste i u petak je dostigla novi maksimum iznad 3.230 dolara po unci.
Uz rast cene metala, beleži se i skok akcija rudarskih kompanija, među kojima prednjače Newmont i Barrick Gold. Prema analizi Goldman Sachs-a, zlato bi u slučaju recesije moglo dostići i viši nivo, procenjen na oko 4.250 dolara. Zlato se u ovom kontekstu koristi kao sredstvo zaštite portfelja od neizvesnosti, inflatornih pritisaka i pada poverenja u američke finansijske instrumente. Porast vrednosti dolazi paralelno s padom prinosa na američke obveznice i oslabljenim dolarom.
Evropska unija privremeno obustavlja kontramere, Švajcarska razmatra smanjenje kamata
Evropska komisija saopštila je da na 90 dana odlaže primenu svojih kontramera prema SAD, kako bi se otvorio prostor za razgovore. Evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič boraviće u Vašingtonu početkom naredne sedmice, gde će pokušati da definiše okvire za dogovor koji bi sprečio dalje ekonomsko zatezanje. Istovremeno, Švajcarska centralna banka razmatra mogućnost smanjenja referentne kamatne stope, kako bi ublažila jačanje franka koji je prethodnih dana znatno ojačao usled povećane potražnje za sigurnim valutama. Prinosi na švajcarske jednogodišnje i dvogodišnje obveznice pali su u negativnu teritoriju prvi put od 2022. godine. Pored toga, monetarni savet procenjuje da bi, u slučaju nastavka valutnih pritisaka, bilo opravdano razmatrati i povratak na negativne kamate, u cilju zaštite izvoznog sektora i kontrole inflacionih rizika.
Američke banke beleže snažan kvartal zahvaljujući povećanoj aktivnosti na tržištu
JPMorgan i Morgan Stanley objavili su rezultate koji pokazuju dramatičan skok prihoda od trgovanja – zahvaljujući povećanoj aktivnosti klijenata tokom perioda volatilnosti. Trgovanje akcijama i obveznicama u prvim mesecima godine donelo je rekordne sume, a investicione kuće beleže rast zarade uprkos opštem tržišnom padu.
Pored toga, BlackRock je izvestio da je ukupna imovina pod upravljanjem dostigla 11,6 biliona dolara, dok je dobit premašila očekivanja analitičara. Ipak, izvršni direktor Larry Fink je upozorio na prisutnu nesigurnost kod investitora, uporedivši aktuelne okolnosti sa ranijim kriznim periodima.
Analitičari takođe upozoravaju na još jednu opasnost – nerealna očekivanja u vezi sa zaradama u narednim kvartalima. Dok se prvi kvartal završio pre najvećih trgovinskih udara, drugi i treći će pokazati stvarne posledice. Troškovi uvoza rastu, potrošnja se usporava, a preduzeća odlažu investicije. To ostavlja malo prostora za pozitivna iznenađenja na bilansima.
Najveće američke banke tradicionalno otvaraju sezonu objave kvartalnih finansijskih rezultata