Q2 rezultati za sad bolji od očekivanja

Miroslav Radaković
Foto: Canva
27.07.2022

⇒  Ključni berzanski indexi S&P 500 i Nasdaq 100 registrovali su skok od 2,5% odnosno 3,5% u toku prošle sedmice.

⇒  Evropska centralna banka (ECB) prošle sedmice podigla referentnu kamatnu stopu za čak 0,5%
    
⇒  Zaključno sa petkom, 21% kompanija koje čine američki indeks S&P 500 je objavilo rezultate poslovanja za drugi kvartal. U tekućoj nedelji očekujemo čak 150 objava kvartalnih rezultata.

⇒  U dosadašnjim objavama, 68% kompanija pozitivno iznenadilo analitičare po pitanju zarada ali je to ipak ispod petogodišnjeg proseka od 77%

⇒  U sredu nas čeka američki FED sa najverovatnijim novim dizanjem kamatnih stopa od +0,75%

⇒  Berza se stabilizovala ali i dalje sugerišemo oprez dok pratimo rezultate za Q2 i poteze centralnih banaka širom sveta. Primećujemo neke pozitivne signale.


I protekle sedmice smo imali odskok berzanskih  cena  uz  napomenu  da  je prošlonedeljna sveća odskočila iz ranga prethodnih 5 nedelja (napravila je viši vrh i više dno) što je tehnički pozitivan signal za stabilizaciju tržišta.

Reperni berzanski indeks S&P 500 je zabeležio skok od 2,5% dok je indeks Nasdaq 100 imao nešto veći intenzitet skoka od 3,5% na nedeljnom nivou.

Tehnički gledano, S&P 500 indeks bi trebao narednih nedelja da probije kritičnu zonu otpora na 4.100-4.200 poena da bi mogli reći da se trend pada preokreće. Za sada smo i dalje vrlo oprezni u ocenama i pažljivo pratimo događaje ispred nas.

Glavna vest prošle sedmice je bila iz domena monetarne politike. Naime, Evropska centralna banka (ECB) je iznenadila svojom odlučnošću investicionu javnost podigavši agresivno kamatanu stopu za čak pola procenta sa -0,50% na 0% što je prvo dizanje cene novca u poslednjih 11 godina.

Ovakav potez nam pokazuje da je ECB postala svesna da kasni za drugim globalnim centralnim bankama u dizanju kamatnih stopa te da će na  narednim  sastancima verovatno nastaviti da sustiže zaostali tempo.

Glavni indikator sporosti zaokreta monetarne politike ECB je bio nedavni pad evra u odnosu na dolar na najniži nivo u zadnjih 20  godina.  Nakon  pokazivanja  odlučnosti ECB-a u borbi sa inflacijom manifestovanog kroz prošlonedeljno agresivno  dizanje kamate, kurs EUR/USD se vratio na kotu od oko 1,0236 koliko je danas.

ECB je verovatno postala svesna klopke u koju je upala a vezana je za slab evro. Naime, slab evro podstiče izvoznike iz evrozone ali, s druge strane, jako podgreva inflaciju sa poskupljenjem uvoznih proizvoda, što   rezultira   rastom   inflatornih očekivanja i produbljivanjem inflatorne spirale.

Tokom vikenda nam je predsednica ECB Lagarde opet ponovila da će dizati kamate sve dok se inflacija ne spusti na ravnotežnih 2%.Trenutno tržište daje verovatnoću od 65% da će ECB i u septembru podići kamate za +0,5%.

Objava rezultata poslovanja za drugi ovogodišnji kvartal se zahuktava u SAD-u. Do sada je oko 21% kompanija koje čine reperni indeks S&P 500 objavilo rezultate i na prvi pogled se čini da su oni bili solidni ali kad dublje uđemo uporednu analizu dolazimo do zaključka da su performanse ipak nešto slabije.

Kad dublje zaronimo u statistiku, dolazimo do podatka da je 68% kompanija objavilo rezultate iznad očekivanja ali treba napomenuti da je to dosta niže od 77% koliko je petogodišnji prosek što nam sugeriše da je performanse poslovanja kompanija ipak usporavaju u odnosu na prethodne godine.

Na  primer,  prosečno  iznenađenje  kod  procene  zarada  je  oko  +3,8%  što  je  više  nego dvostruko slabije u odnosu na prosek zadnjih pet godina koji je iznosio +8,8%.

A šta je sa do sada objavljenim prihodima u Q2?
 

U korpi kompanija koje čine berzanski indeks S&P 500 njih 65% je imalo prihode veće od očekivanja tokom drugog tromesečja 2022. godine.

Slično kao kod zarada - procenat kompanija koji je iznenadio analitičare je bio ispod svog petogošinjeg proseka koji je iznosio 69%.

Podsetimo se trenutnih vrednosti glavnog indikatora evaluacije tržišta - budući odnos cena/zarada (forward P/E 12 months) je trenutno na 16,7 što je skoro na nivou desetogodišnjeg proseka od oko 17.

Tekuće nedelje očekujemo masovnu objavu rezultata poslovanja za Q2 u SAD-u što će nam drastično povećati analitički uzorak čime će nam izvođenje zaključaka biti znatno olakšano.

Pred nama je objava čak 150 kompanija iz indeksa S&P 500 uz 12 teškaša iz korpe Dow Jones Industrial Average.

Ova nedelja će biti veoma interesantna kako sa aspekta objave rezultata poslovanja tako i makroekonomskih indikatora koji bi nam mogli osvetliti pravac kretanja tržišta narednih nedelja i meseci.

U ponedeljak nas očekuju kvartalni rezultati Whirlpool, Newmont i NXP Semiconductors

U utorak ćemo videti performanse poslovanja Microsoft, Alphabet, Visa, UPS, 3M, Chipotle Mexican Grill , McDonald’s , Coca-Cola i General Electric.

Sreda je rezervisana za najveću marketinšku agenciju na svetu Meta Platforms ali i Boeing, Qualcomm, Ford Motor, T-Mobile US, Etsy i kanadski Spotify Technology.

Apple, Amazon, Pfizer, Intel, Mastercard, Roku, Merck, Shell, i Honeywell International će svoje izveštaje za protekla tri meseca saopštiti u četvrtak dok će poslednjeg dana radne sedmice u fokusu biti naftni giganti Exxon Mobil,Chevron i Phillips 66 ali i Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Sony i Abbvie.

Što se tiče makroekonomskih podataka,bez dileme, sve oči ulagača su usmerene u sredu kada se zavrašava dvodnevni sastanak američkog FED-a gde se očekuje opet agresivno povećanje kamata od +0,75%.

U utorak imamo na programu objavu Case-Shiller National Home Price Index za maj. Ovaj pokazatelj će nam biti važan indikator stanja na tržištu nekretnina u SAD. Očekuje se da su cene kuća u maju porasle 21,1% u odnosu na godinu ranije.

Istog dana će The Conference Board, uticajna američka i globalna analitička kuća, objaviti Indeks poverenja potrošača za jul. Ekonomisti očekuju pad pokazatelja na 97 sa junskih 98.7.

U četvrtak američki Biro za ekonomsku analizu će izvestiti o svojoj preliminarnoj proceni dinamike rasta BDP-a za drugi kvartal. Očekuje se rast od +1,6% posle kontrakcije od -1,6% registrovanog u Q1.

U petak će FED ponovo biti u fokusu investicione javnosti kada će objaviti bazni cenovni PCE indeks. Ovo je omiljeni FED-ov indikator cena koji isključuje volatilne cene hrane i energije. Analitičari okupljeni oko Reuters Eikon očekuju da cene iz PCE indeksa budu tokom juna više za +4,8% što bi bilo ubrzanje u odnosu na majskih +4,7%.

Analitičari TW24 sugerišu i dalje oprez svojim klijentima jer još uvek nemamo jasne naznake da su se ključni rizici otklonili uz napomenu da imamo  neke  pozitivne indikatore.

Primećujemo ekstremni pesimizam na tržištu što može biti signal da je tržište već ukalkulisalo veoma loše scenarije pa to može biti prilika da "kontra investitori" zauzmu long pozicije kladeći se na neki neočekivano dobar događaj, kao što je primirje u Ukrajini, što bi moglo naglo da spusti inflaciju i preokrene globalne   monetarne politike. Tržište bi ovaj rasplet događaja najverovatnije nagradilo jakim skokom.

Evropa je u velikim problemima - s jedne strane, podizanje kamatnih stopa je neophodno kako bi se smirila inflacija dok, s druge strane, imamo rast prinosa italijanskih,španskih i grčkih obveznica što nam sugeriše da prezadužene ekonomije ulaze u problem sa skokom cene kapitala. Energetska kriza bi potpuno devastirala Nemačku i centralno-evropske zemlje. Pozitivan signal je što je gas, nakon kraće pauze, ponovo pušten kroz gasovod Severni tok a zapadne zemlje su opet popustile u sankcijama i remontovale rusku turbinu što nam je signal da EU i Zapad još uvek nema rešenje za energentsku krizu. Sve navedeno nam daje veću verovatnoću dogovora do jeseni na relaciji Zapad-Rusija.

Na kraju ćemo pogledati kako velike banke procenjuju na kom nivou će završiti godinu američki berzanski indeks S&P 500 (trenutna vrednost 3.970 poena):
 

 

 

Iskoristi sve šanse koje ti berza pruža i otvori trgovački račun kod licenciranog brokera #1 TradeWin24.  Izbor sigurnog partnera za investiranje je jedan od najvažnijih uslova za uspeh na berzi.

Izjava odricanja od odgovornosti: Informacije na internet stranicama Društva, pojedinačnim porukama e - pošte i individualnim razgovorima objavljene su isključivo u informativne i marketinške svrhe te ne predstavljaju poziv za kupovinu ili i zvršenje bilo kakve investicije. Trgovanje finansijskim proizvodima može doneti kako dobitke tako i gubitke. Posebno špekulativno može biti trgovanje proizvodima s polugom (leveridžom) kao što su, ali ne isključivo, finansijski derivati. Svako spominjanje rizika u publikacijama, povezano sa određenim proizvodom ili uslugom, ne sme se inetreba shvatiti kao pun i celovit popis svih rizika koji su povezani s takvim proizvodom ili uslugom, te s toga Društvo sugeriše svim klijentima da se dodatno upoznaju sa svim rizicima, pre zaključivanja bilo koje transakcije  ili ulaganja. Detaljni je o rizicima pogledajte ovde. . .

 

 

Investiraj odmah